fbpx

“МИ І Є НАША ЦІЛЬОВА”: ЯК ВИРІШУВАТИ СУСПІЛЬНУ ПРОБЛЕМУ І БУТИ В ТРЕНДІ РОЗПОВІДАЮТЬ АМБАСАДОР(К)И З “ДУБЛЬ N”

Знайомтесь, Аня. Їй 16 років, вона живе в Івано-Франківську. У вільний від навчання час волонтерить. Її цікавлять книжки та відео про саморозвиток, емоційний інтелект, лідерство. Аня любить круто проводити час з іншими активними підлітками, вчитись, здобуваючи практичний досвід, допомагати іншим. Аня не любить, коли люди визначають замість неї її пріоритети, приймають за неї рішення, знецінюють її думку через вік. Аня типова представниця цільової аудиторії “Дубль N” — молодіжної ініціативи, яка діє у Франківську з 2017 року. Вже більше двох років “Дубль N” бореться з ейджизмом та об’єктивацією підлітків, організовуючи навчальні проекти та допомагаючи тінейджерам ставати впливовішими. На його рахунку понад 20 успішних проектів у сфері неформальної освіти: фестивалі, тренінги, воркшопи й табори.

Унікальність цього об’єднання у тому, що воно працює за принципом “підлітки для підлітків”. Найстаршій членкині “Дубля” (жодних лише) 17 років, а наймолодшому — 15. Із цим, на думку, дублівської команди пов’язана популярність їхньої ініціативи. Але також із цим пов’язані певні виклики, головний з яких — плинність кадрів. Про успіхи і негаразди в житті “Дубль N” ми поспілкувались із його засновницею Іриною Сеник та керівником Андрієм Сікориним, а також іншими членами та членкинями команди.

Як виник “Дубль N”?

У 2017 році Іра Сеник взяла участь у лабораторії соціального підприємництва “Ухоробрене юнацтво” від Молодіжної організації “СТАН”. “Ще у 17-му році я зі своїм підлітковим максималізмом хотіла щось робити, допомагати світу, — розповідає Іра. — Ми з друзями проводили акції: малювали листівки, продавали їх. Це було для мене дуже захопливо — робити проекти. Те відчуття, коли увесь світ твій: ти маєш ключі від офісу, ти контролюєш процеси. Я точно знала, що хочу свою організацію”.

Іра та її друзі вирішили, що орієнтуватимуться у своїй діяльності саме на потреби підлітків. Тоді їхній вік стане їхньою перевагою, адже хто знає, чого хочуть підлітки краще ніж самі підлітки. Засновниця “Дубль N” говорить: “Справді, коли ми з командою обговорюємо, чи буде щось цікаво підліткам, я просто можу подивитися на ситуацію під іншим кутом, подумати, що мені буде цікаво як підлітку. На приклад, на таборах ми знаємо, що нашим учасникам зайде, якщо ми розбудимо їх о 3 ночі і влаштуємо квест, бо нам самим це б зайшло”.

Коли боротьба з ейджизмом стала місією “Дубля”?

Як і багато інших низових ініціатив, “Дубль N” виник з бажання активних людей робити щось класне.”Тривалий час ми жили з проблемою, коли є задекларовані цілі, але самого бачення, як це працює немає. У 2019 стало зрозуміло, що частина з нас поїде навчатись у Київ та можливо, створить осередок Дубля там, — говорить тепер вже студентка Києво-Могилянської академії Іра Сеник. —  Інша частина продовжить свою діяльність у Франківську. Щоб залишатись “єдиним організмом” нам треба цілі і місія, які, справді, єднатимуть нас”. Після кількаденної стратегічної сесії дублівська команда сформулювала свою місію, вирішивши боротися з проблемами, які чи не найбільше турбують їх та їхніх випускниць_ків — ейджизмом й об’єктивацією.

“Об’єктивація  — це проблема, яка зачіпає багато сфер життя, — переконує Андрій Сікорин. — Говорячи конкретно про об’єктивацію підлітків, це наче стіна, яка не дає тобі побачити, що за нею. Ця стіна вибудовується зі стереотипів, що транслюються як дорослими, так і самими підлітками. Вона стає перешкодою, що сповільнює особисте зростання підлітків та зменшує їх шанси на успішну самореалізацію. Ми з командою організовуємо освітні проекти, що допомагають нашим ровесникам стати більш вільними і впливовими, чіткіше бачити можливості та розвиватися в тих напрямах, які їм подобаються”.

Освітні проекти “Дубль N” спрямовані на розвиток софт-скілів, емоційного інтелекту, навичок тайм-менеджменту, проектного мислення. Спочатку дублівці запрошували на свої події відомих спікерів, які були набагато старші за них. Зараз підхід змінився. Все більше тренінгів читають вони самі у форматі “рівний рівному”. Адже, за словами чинного керівника “Дубля”, набагато більше шансів переконати підлітка вірити у свої сили, якщо перед собою він або вона бачить успішний приклад свого ровесника.

Найуспішніший проект “Дубль N”

Говорячи про найуспішніший проект керівник “Дубля” не наважується виокремити щось одне, бо критерії успіху можуть бути різні.  “Я можу сказати, що наш перший Майбутнє-Фест був наймасштабніший. Півтори тисячі відвідувачів! Ми голосно про себе заявили в масштабі міста. Але але я не можу назвати менш успішними наші табори, у яких беруть участь не півтори тисячі людей, a лише 15-16. Під час них ми по кілька днів живемо разом, навчаємось, гуртуймось як спільнота” — говорить Андрій.

Лідер “Дубль N” окремо відзначає одноденний фестиваль “Содова”, який організувала його команда в межах проекту “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті”. За словами Андрія, це перша подія, яку дублівці провели в новому складі. Фотограф Дубля Роман Луцина називає “Содову” “вдалим стартом масштабного проекту, спрямованого на суб’єктивацію підлітків”. Із ним погоджується логіст Олександр (Лесик) Федорович. А от дизайнерка Анастасія (Шафлік) Загоруйко вважає, що найуспішнішим був наш осінній табір “Connection”. “Там зібралися 14 суперських і активних підлітків, які за 5 днів створили крутий проект проти насилля”  — каже Настя.

З якими викликами стикається “Дубль N”?

На самому початку, зізнається Іра, важко було побороти невпевненість і почати розповідати про свою ініціативу людям. Крім того, давалися в знаки брак знань, як знайти гроші, як написати програму тренінгу, як виступати на публіці. А найголовніше, Іра не могла навіть уявити, наскільки багато часу займе в неї “Дубль”.

Тепер усе інакше. Сьогодні керівників “Дубля” найбільше турбує плинність кадрів в їхній ініціативі. Плинність кадрів пов’язана з тим, що активні підлітки їдуть із Франківська навчатися в інших містах — пояснює Андрій. Мовляв: “Якщо до нас приходить нова людина, ми на 80% впевнені, що вона з нами до останнього іспиту ЗНО. Через це особисто мені психологічно важко”. 

Ми поцікавились у деяких членів і членкинь “Дубль N”, чи бачать вони себе в команді через рік та через 5 років. “Якщо доживу, то мабуть так” — відповідає Настя Шафлік. Трохи менше впевненості у Романа: “Завжди важко говорити про далеке майбутнє.Я однозначно не хочу покидати команду, хочу творити разом з ними ще довго-довго, тому я точно бачу себе в Дублі через рік. А далі? Далі просто важко дивитись настільки далеко”. Лесик каже: “Я не можу передбачити, що буде зі мною через 5 років. Тому і не можу сказати: “Так, через 5 років я все ще буду в “Дублі”. Але тим не менш, я впевнений, що і через рік, і через 5 я буду допомагати “Дублю”.

Іра Сеник підсумовує: “Те, що підлітки виїзджають — це закономірність. Це треба прийняти. Молоді люди їдуть навчатись до великих міст. Хтось повертається, хтось ні. Щодо мене, я планую повертатись. Плинність кадрів — звісно, виклик, бо доводиться шукати нових людей, навчати їх, допомагати їм адаптуватись. Але з іншого боку, це перевага, що через нас проходить потік людей. З новими людьми приходять нові креативні підходи”.

А яким же буде сам Дубль через 5 років?

Іра абсолютно впевнена, лише в одному — що він буде інакшим ніж зараз. “Я вже зараз дивуюсь, наскільки все змінилось, —  каже активістка. — і це не тільки про наші внутрішні трансформації, а й про те, як швидко змінюються тенденції в громадському секторі у Франківську, і певно, в усьому світі”. Засновниця “Дубля” вже працює над створенням київського осередку організації. Із цього, за її задумом, почнеться створення всеукраїнської мережі. Андрій погоджується з Ірою. Говорить, що бачить “Дубль” всеукраїнською організацією, яка єднає підлітків на базі спільних цінностей, таких як повага до людей незалежно від віку, навчання впродовж життя. А ще сподівається, що ті речі, які зараз сприймаються як виклики, стануть органічним процесом та почнуть працювати на сталість організації.

Інтерв’ю створене в межах проекту “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті”, який реалізує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукції є винятковою відповідальністю Молодіжної організації “СТАН” та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.