
Мистецтво — сфера складніша за зручне визначення «це про щось красиве». Коли митці відчувають певну проблему, вони можуть спровокувати або вивільнення замовчуваного, або допомогти пережити її.
«Куфер» розповідає про те, які проблеми з правами людини є в Івано-Франківську — і яким чином мистецтво допомагає працювати з ними.
Говорити про права людини непросто: варто лише вжити це словосполучення, як складається враження, що це буде стосуватись лише невеликого кола активістів та правозахисників. Проте це не зовсім так.
Банально, але права людини стосуються кожного: саме вони (зібрані у Загальній декларації прав людини) гарантують те, що кожна людина має право працювати там, де їй хочеться; не відчувати утисків чи переслідувань; заводити стосунки, купляти речі, подорожувати чи відпочивати після роботи. Такі, здавалось би, буденні заняття далеко не завжди були гарантовані кожному й кожній: світ до ХХ століття (чи навіть до його середини) був набагато складнішим місцем для тих, хто мав непідходяще громадянство, говорив не такою мовою чи не мав грошей (ну, зараз теж не все досконало, але над цим працюють).
Серед довгого переліку прав є й таке, що, на перший погляд, виглядатиме дивно: «кожна людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства та втішатися мистецтвом».
Як йдеться у звіті Агентства ЄС з основних прав, між мистецтвом і правами людини є чимало спільного. Обидві сфери працюють з темами ідентичності, людяності, спілкування; обидві покликані зробити життя людини кращим.
Тож ніби все просто: хочеш, аби життя та майбутнє твого міста стало трохи привабливішим за його минуле? Не треба недооцінювати роль мистецтва.
Продовження матеріалу читайте ТУТ
Програма «Амбасадори розмаїття у Прикарпатті» реалізується Молодіжною організацією «СТАН» в рамках проєкту «СТАН Амбасадори розмаїття 2020: локалізація» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та в рамках проєкту «Амбасадори Розмаїття у Прикарпатті — антикрихка підтримка вразливих груп та громадських активістів» через регрантингову схему підтримки Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства за кошти Європейського Союзу в межах підтримки громадянського суспільства в регіоні.
В рамках цієї регрантингової схеми ФГС СхП підтримує проєкти своїх членів, які сприяють досягненню місії та цілей Форуму. Гранти доступні для громадських організацій з країн Східного Партнерства та ЄС. Ключові сфери підтримки є: демократія, права людини, економічна інтеграція, довкілля й енергетика, контакти між людьми, соціальна та трудова політика.