fbpx

Їж до мене, говори до мене. Чому Франківську потрібно більше закладів національних кухонь

Опинившись за кордоном, що ми обов’язково робимо (після музеїв, фотографій у видатних місцях та поселення в готель)? Йдемо їсти. Причому зазвичай ми обираємо щось місцеве — адже їжа може виступати мовою, яку розуміють всі. І за допомогою якої зручно знайомитись з іншими культурами.

«Куфер» розбирається, що таке кулінарна дипломатія та чому Івано-Франківську потрібно більше кафе та ресторанів з національною їжею.

Дипломатія за столом

Українці добре розуміються на так званій «кулінарній дипломатії» — інакше б не починали боротьбу за публічне визнання українського борщу нематеріальною спадщиною (чим у 2020 році зайнявся відомий шеф-кухар Євген Клопотенко). Обговорення відмінностей сімейних рецептів борщу потрапило на головні сторінки багатьох західних видань, хоча насправді зводилось до чергового нагадування: між Україною (та її культурою) і Росією лежить кілометрова стіна, і, будь ласка, не треба більше їх плутати.

Це і є «кулінарна дипломатія» — тобто використання їжі та національної кухні як інструменту для створення міжкультурного взаєморозуміння. Так цей термін описує американський письменник та дослідник ролі їжі як інструменту дипломатії Сем Чаппл-Сокол.

«Люди вважають їжу чимось дріб’язковим, для них їжа — це лише те, що потрапляє в організм, щоб зберегти нас у живих», — пише він, додаючи, що, хоча багато програм міжнародних відносин зосереджуються на продовольчій безпеці, ніхто не заглиблювався в аспект національної кухні.Проте ця тенденція змінюється. Згідно з нещодавніми дослідженнями, більше половини людей визнає: національні страви тієї чи іншої країни змусили б їх позитивніше думати про цю країну. А більше двох третин опитаних вважали, що країни, які перебувають у стані конфлікту, можуть отримати вигоду від програм кулінарної дипломатії.

Але при чому тут Івано-Франківськ?

Продовження матеріалу читайте ТУТ

Програма «Амбасадори розмаїття у Прикарпатті» реалізується Молодіжною організацією «СТАН» в рамках проєкту «СТАН Амбасадори розмаїття 2020: локалізація» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та в рамках проєкту «Амбасадори Розмаїття у Прикарпатті — антикрихка підтримка вразливих груп та громадських активістів» через регрантингову схему підтримки Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства за кошти Європейського Союзу в межах підтримки громадянського суспільства в регіоні.

В рамках цієї регрантингової схеми ФГС СхП підтримує проєкти своїх членів, які сприяють досягненню місії та цілей Форуму. Гранти доступні для громадських організацій з країн Східного Партнерства та ЄС. Ключові сфери підтримки є: демократія, права людини, економічна інтеграція, довкілля й енергетика, контакти між людьми, соціальна та трудова політика.