fbpx

Перетворюємо виклики на можливості: як СТАН підсилює людей та будує мережі в умовах карантину

Як і для всієї країни, для Молодіжної організації “СТАН” карантин став викликом. Кожна із команди мусила самоізолюватись (наклалися ще й міжнародні подорожі членкинь та членів команди в Італію та Німеччину напередодні), що ускладнило внутрішні робочі процеси. До того ж, ми мали кардинально змінити формати освітніх подій. І попри це, у перший місяць нам вдалось зробити те, що складно було уявити за інших умов: інноваційні формати івентів, спільнота активістів-ок із 12 країн, мережа ветеранів_ок та лідерів малих громад по всій Україні. А це тільки початок.

12 березня в Україні запровадили карантин через загрозу поширення коронавірусу. На той час СТАН мав один проєкт у процесі реалізації, один заплановий та 2 проєктні заявки на стадії затвердження. Щонайменше 6 тренінгів, маркери і стікери для яких вже лежали в кейсах, опинилися під загрозою. До того ж, це була середина березня. Наближався Тиждень проти расизму (21-29 березня), який СТАН традиційно відзначає акціями, флеш-мобами, публічними обговореннями.

Що ми могли вдіяти? Частину подій, на жаль, довелось скасувати. Частину перенесли на невизначений час. Акцію до Тижня проти расизму вирішили провести онлайн. І саме тоді виклики почали перетворюватись на можливості. 

У проблемі На-Карантині-Нічим-Зайнятись команда СТАНу побачила потенціал — круті експерт(к)и з усього світу нарешті мають вільний час. Ми також зрозуміли, що з вимушеною самотністю можна працювати як із джерелом мотивації цільових аудиторій. Сьогодні, як ніколи люди хочуть спілкуватись та об’єднуватись.

Гаслом онлайн-акції до Тижня проти расизму стали слова:“Ізолюйся тілом, а не розумом!”. Організовуючи її, СТАН мав на меті не тільки актуалізувати тему расизму і дискримінації. Наша організація прагнула зберегти цінності відкритого світу в той час, коли навіть країни Євросоюзу змушені закривати кордони. 

Формат акції — Глобальне чаювання — передбачав, що кожного дня з 21 по 28 березня її учасниці_ ки “гостюють” у активістів_ок та митців_чинь із восьми країн. За чашкою чаю спікер_ка ділиться досвідом та розповідає про країну, у якій живе. Технічно чаювання відбувається за допомогою онлайн-сервісу zoom. Доєднатися можуть усі, хто заповнить форму реєстрації. 

З нами на зв’язок вийшли ченджмейкер(к)и з Білорусі, Великої Британії, Іспанії, Йорданії, Казахстану, Киргистану, Узбекистану та Хорватії. Серед них гендерна активістка й популярна блогерка Фаріза Оспан, менеджерка з питань міграції Алєся Пєтровєц, СЕО Міжнародного краудфандингового центру Зоран Райн, провайдерка міжкультурного діалогу з Йорданії Фара Альзубайді. Гостями чаювань стали 45 активних людей із 12 країн, зокрема зі Сполучених Штатів Америки та Єгипту. Майже третина взяли участь у 2 і більше розмовах. Говорили не тільки про расизм, а й про мистецтво, демократію, права людини, фемінізм і традиційне суспільство, бізнес і взаємодопомогу.

“Глобальне чаювання” отримало десятки позитивних відгуків. Інформацію про нього поширили експертні та активістські спільноти “Україна без ненависті”, “Проти мови ворожнечі онлайн”, “Ініціатива Розмаїття / Diversity Initiative”, “Громадянське суспільство – це ТИ” та інші. Дослідниця Олександра Бінерт описала чаювання як успішний кейс роботи громадських організацій в умовах карантину у своїй статті “Ukrai­ni­sche Zivil­ge­sell­schaft in den Zeiten von COVID-19” для Ukraine verstehen.

Позитивний досвід “Чаювання” також підказав нам, що робити із незавершеним проєктом “Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей”. Освітній онлайн-марафон!!! Коли почався карантин, СТАНу залишалось провести 4 тренінги з фандрайзингу, активізації громадян, проєктного менеджменту та соціального підприємництва у 4 громадах Львівщини. Їх перенесення в онлайн-площину дозволило, по-перше, збільшити кількість та розширити географію учасників_ць, по-друге, знизити витрати і відповідно, збільшити кількість освітніх подій

Онлайн-заходи, чий формат поєднує у собі елементи тренінгу та вебінару, ми почали називати зумінарами (за назвою сервісу, у якому їх проводили). Замість 4 тренінгів СТАН провів 10 зумінарів із 1 по 10 квітня. До згаданих у попередньому абзаці тем додались медіа-менеджмент, логіко-структурна матриця проєктів, соціальне підприємництво, лідерство у світі VUCA, інформаційна гігієна та інші. Тренер(к)и, грантрайтер(к)и, медіаменеджер(к)и та логіст(к)и організації поділились своїм досвідом та світовими практиками у кожній із тем. Завершували марафон живою бібліотекою з ветеран(к)ами. 

Тепер про результати. Якщо на тренінги проєкту, зазвичай, приходили від 15 до 20 людей, то кожен зумінар збирав вдвічі більше (у середньому 36-37 осіб). Попри те, що зареєструватись міг будь-хто, більшість учасників_ць були нашою цільовою групою: ветеран(к)и, активіст(к)и, лідер(к)и думок у малих громадах. Крім мешканців_ок Львівщини до зумінарів доєдналися представниці_ки 18 інших регіонів від Закарпаття до Донбасу. Переважно жителі малих міст та ОТГ різного віку та рівня цифрових навичок. 95 людей “пробігли” разом із нами весь або майже весь марафон. Кожен і кожна отримали прикладні навчальні матеріали, розроблені експерт(к)ами СТАНу.

Що робитимемо далі? Будемо вдосконалювати ці практики та винаходити нові. На час карантину СТАН ставить перед собою завдання:

  1. розробити інтерактивні методи навчання, за допомогою яких ми максимально наблизимо спілкування до живого;
  2. сприяти утворенню глобальних зв’язків, налагоджувати співпрацю зі світовими експерт(к)ами;
  3. навіть попри кризу створювати нові можливості для професійного та особистого розвитку громадян;
  4. долати соціально-економічні та психологічні наслідки карантину.

Наші методисти вже розробили 3 інноваційні навчальні методики, які допоможуть літнім людям відновити втрачені соціальні зв’язки, майбутнім студент(к)ам визначитись з університетом, дітям і батькам які живуть у різних  містах інтерактивно проводити час разом. Вже найближчим часом ці методики будуть випробувані. Словом, руйнуємо клітки — будуємо мережі!