fbpx

20 підлітків зі Сходу і Півдня розробили 6 ідей соціальних підприємств, надихнувшись прикладами Франківська

В Івано-Франківську провели вже другу Лабораторію соціального підприємництва “Ухоробрене юнацтво”. Протягом 5 днів двадцятеро підлітків зі Сходу і Півдня розробляли власні проекти, надихаючись кращими соціальними практиками міста.

На молодь з Луганщини, Донеччини, Харківщини та Одещини чекали лекції від франківських бізнес-експерт(ів/ок) на теми: “Основи соціального підприємництва”, “Цінності, на яких базується соціальна відповідальність”, “Стратегія “блакитного океану” та інші. На лекціях учасни(ки/ці) проекту з’ясовували, чим відрізняється соціальне підприємництво від звичайного бізнесу та громадського активізму. Відтак, вивчали нові підходи до ведення справ за формулою “Перемога — перемога”.

Підтвердити або спростувати слова експерт(ів/ок) підлітки мали нагоду, побачивши на власні очі зразки соціального підприємництва та поспілкувавшись із їх засновни(ками/цями). Менше ніж за тиждень молодь Сходу і Півдня познайомилась із понад 80 людьми, які розвивають цей напрям в Україні і Європі. Школяр(к)ам і студент(к)ам організували екскурсії в 10 соціальних підприємств. Серед них громадський ресторан Urban Space 100, неформальний освітній простір Робоклуб ІФ, компанія, що спеціалізується на 3D-друці 3D Mania. А в сувенірній фабриці “Буквиця”, окрім екскурсії “Ухоробреним” провели ще й майстер-клас, на якому, кожен/кожна з них долучи(в/ла)ся до друку футболок з логотипом лабораторії. Учасники й учасниці  змогли не просто послухати засновни(ків/ць) багатьох підприємств, але й взяти у них інтерв’ю.

Цього року на створення проектів підліткам виділили не один, а цілих 5 днів. Вони розробляли концепцію майбутніх підприємств, досліджуючи запити суспільства на прикладі Франківська. Зокрема, через опитування мешканців і мешканок міста. А також, відвідини Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Саме там молодь віч-на-віч зустрілась із проблемами дітей, які опинилися у складних життєвих ситуаціях.

В останній день лабораторії 6 команд представили власні ідеї соціальних підприємств. Серед таких ідей, система голосової навігації в Інтернеті для сліпих людей; крамниця, де літні люди реалізовуватимуть речі власного виробництва; антикафе, що гарантує безпечний простір ЛГБТКІ спільноті.

“Я дуже багато дізналась про соціальне підприємництво, бізнес-моделі. Дізналась, як з нічого зробити свою справу і бути унікальним на ринку, — розповідає сімнадцятирічна волонтерка Анастасія Василевська, — Щось одне для себе виділити не можу, бо програма була надзвичайно насиченою і пізнавальною, як для людей, які вже давно “варяться” у цій каші, так і для новачків. Єдине, що я можу сказати точно, що проект “Ухоробрене юнацтво” і вся команда “СТАНу” — це повноцінна сім’я, в якій всі хочуть розвиватися і з кожним днем ставати трохи ближче до своєї мети та мрії”.

А  так описує враження від проекту на своїй сторінці у Facebook інший випускник лабораторії вісімнадцятирічний Дмитро Левчук:

“Я помітив, що багато хто виділяє для себе один або кілька пунктів: як вони відкрили для себе С.П., як познайомилися з крутими людьми, як побачили багато крутих місць…У свою чергу я не можу такого собі дозволити і хочу виділити абсолютно все і всіх. Бо кожна дрібничка створювала найпрекрасніші моменти і тільки завдяки цьому вийшла така прекрасна синергія”.

Усі п’ять днів на базі “Ухоробреного юнацтва” знімався партисипативний документальний фільм. Окрім знімальної групи, над ним працювали самі учасники й учасниці проекту. Насамперед, знімаючи на мобільні телефони усе, що їх зацікавило у Франківську, беручи інтерв’ю у соціальних інноватор(ів/ок), проводячи опитування на вулицях міста. Готовий фільм незабаром презентують в Івано-Франківську.

Нагадаємо, Молодіжна організація “СТАН” вже вдруге провела лабораторію “Ухоробрене юнацтво”. Лабораторія є логічним доповненням довготривалого проекту ГО “СТАН” “Democracy Defenders/Захисники демократії», який має на меті розбудувати міжрегіональну мережу молодих захисни(ків/ць) демократії та прав людини.

Підтримку проекту здійснюють Фонд “Східна Європа” та ChildFund Deutschland в рамках програми “Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку” за рахунок коштів, наданих Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Федеративної Республіки Німеччина. Програма є частиною комплексної ініціативи “Сприяння розвитку міжсекторного партнерства в цілях захисту інтересів дітей: долучення ВПО до активних учасників процесу”.