
Інформаційна гігієна, критичне мислення, емоційний інтелект та стресостійкість – такі теми розглядали на черговому зумінарі, який організувала громадська організація “СТАН” для активних ветеранів_ок, їхніх родин, громадських діячів_ок та волонтерів_ок, котрі працюють з військовими. Міні-лекції були організовані таким чином, щоб стисло розповісти про всі заявлені теми та попрацювати над ними в групах.
Згідно досліджень 96% людей оцінюють новини лише по заголовках. А фейкові новини поширюються у 6 разів швидше за справжні, тому інформаційна гігієна дуже важлива у наш час.
5 основних правил інформаційної гігієни
Це один з найстаріших механізмів маніпулювання думкою суспільства. Часте повторення інформації записує її у нашу підсвідомість та змушує повірити в неї. Якщо в публікації одна й та ж думка повторюється багато разів різними словами – варто насторожитись!
Контролюйте кількість та якість інформації, яку ви споживаєте. Старайтеся дізнаватись лише необхідне та корисне для вас, але повноцінно.
Читайте не лише заголовки.
Спробуйте проводити годину на день або день на тиждень без соцмереж та новин. Результати можуть вас вразити!
Будьте обережні, може виявитись, що у вас дуже багато цікавих думок та ідей.
Не довіряйте першій новині та першій думці.
Краще знайдіть не менше, ніж 3 (бажано авторитетних) джерела інформації, написаних різними людьми.
Звертайте особливу увагу, коли починається загострення уваги на поодиноких випадках, замість масового огляду явища. Особливо, коли воно шокуюче.
Насторожуйтесь, якщо бачите емоційні висновки та особисті думки авторів новин.
Чого хочуть домогтися певними повідомленнями та закликами? Хто виграє, якщо ви будете робити так, як пропонують або натякають?
Як розпізнати фейкові новини?
– Обов’язково перевірте назву ЗМІ, адже для розкрутки фейків часто створюють копії відомих сторінок або сайтів.
– Якщо матеріал написаний невідомою організацією, почитайте про неї.
– Фейкові новини містять підроблені фотографії та відео.
Іноді фото можуть бути справжніми, але вирваними з контексту – неактуальні, зроблені в іншому місті, тощо. Визначити це можна, знайшовши оригінал фото.
У критичному мисленні важливою складовою є навчитись відділяти реальність від припущення про реальність.
Для розвитку емоційного інтелекту потрібно вміти:
Зумінар відбувся у межах проекту “Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей”, який впроваджує Міжнародна організація з міграції та реалізує у Львівській області Молодіжна організація “СТАН” за фінансової підтримки Європейського Союзу.