fbpx

Активісти Дрогобича дослідили культурне розмаїття громади міста

15 червня 2019 року у Молодіжному просторі Дрогобича в рамках проєкту «Український Букет Народів»  відбулася Дослідницька майстерня культурного різноманіття.

Під час майстерні, яка включала в себе тренінгову та дослідницьку частини(безпосередньо картування громади), тренерка Олеся Архіпова з’ясувала з учасниками та учасницями поняття «ідентичність», «конфлікт» і «добросусідство»: «Ми розібрали, що таке ідентичність і як вона працює у суспільстві, як представники різних ідентичностей можуть конфліктувати через різні цінності. Наприклад, мусульмани та іудеї – це політичний конфлікт.  Після того ми перейшли до основ конфлікту і як він проявляється. З’ясували, що конфлікт може бути видимим і невидимим». Олеся зазначила, що добросусідство може проявлятися в різних площинах.

Матеріальна площина – це коли не заходять на твою територію фізично, не порушують кордонів. А є територія культури, ідентичності людини.      

Після тренінгової частини учасники(-ці) картування об’єдналися у невеликі групи і кожна створила таблицю, в якій позначила: групи, з якими є конфлікт у місті, історії конфлікту, історії взаємодії і добросусідства. Після цього на орієнтовну карту міста нанесли історії конфлікту та історії добросусідства. Серед груп, з якими є конфлікт у місті, учасники та учасниці включили громаду поляків, євреїв, кримських татарів. Були також історії взаємодії. Наприклад, коли переселенці організували вперше в Дрогобичі велопробіг, або коли римо-католики і греко-католики об’єдналися, щоб створити «Різдвяну ніч».

«Було дуже цінно під час майстерні почути про мій шлях в Дрогобичі. Коли ми жили з сім’єю в цьому місті, ми робили всі наші кримськотатарські події про традиції народу від душі.  Ми хотіли розповісти дрогобичанам про себе, по свою культуру, про мій рідний Бахчисарай, – поділився своїми враженнями Амет Бекіров, регіональний координатор проекту, голова правління громадської організації “АРЕКЕТ”, представник культурного центру у Львові.  

На наступний день, 16 червня, учасники майстерні та всі охочі відвідали другу Інтеркультурну зустріч Змінотворців. Це подія, на якій люди з різних сфер познайомилися один з одним для можливих майбутніх проектів чи співпраці, обмінювалися ідеями та досвідом. Інтеркультурна зустріч відбулася у форматі «ланч довіри».

«Родзинкою» зустрічі став майстер-клас з плетіння Мандали. «Мандала Birlik» (в перекладі з кримськотатарської «єдність») виникла в дитячому садочку   «Çiçek» ( «Квітка») у Львові. Сама ідея співзвучна з проєктом «Український Букет Народів», адже в багатьох культурах є мистецтво плетіння. Майстер-класом плетіння «Мандали Birlik» ініціатори показують суть і головну ідею багатокультурного проєкту.

Враженнями від майстерні та нетворкінгу ділиться Яна Мельник

дрогобичанка, активістка ГО “Український молодіжний Прорив”, членкиня організації “Християнський освітній простір”: «Так, це було дуже круто — печиво зі смачним полуничним варенням, кава і спілкування. Я думала, що у Дрогобичі немає такої людини, яку я не знаю, проте виявилося, що на нетворкінгу я познайомилась з кримським татарином і переселенцями. Коли вони сказали, що у місті вже 5 років, я замислилася про те, як довго триває війна і люди й досі не можуть повернутися до власної домівки. Разом з тим вони сказали, що їм в Дрогобичі добре і вони розвиваються».

Яна зізнається, що донедавна сама не вміла плести «Мандалу Берлік»: «Амет Бекіров дав поштовх діяти, повірив в мене і ця підтримка дала можливість навчити людей того, чого сама не вміла. На воркшопі ми говорили про єдність та ідентичність, а вже власне на майстер-класі ми показали цю єдність в дії. У мене вийшло провести майстер-клас! Плели хлопці та дівчата, малеча і дорослі; обмежень не було. Це була справді єдність – «Мандала Берлік».

За результатами проєкту буде видано інтеркультурний путівник, який підсилить багатокультурний імідж міста, туристичну привабливість та стане інструментом представлення Дрогобича на всеукраїнському та міжнародному рівнях.

Текст: Лариса Овчаренко

Фото: Ігор Гриник

Посилання на проєкт Український Букет Народів     

Інноваційний проєкт “Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження” реалізується у 4 пілотних громадах Запорізької, Луганської, Полтавської та Львівської областей. Проект організовує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Українського культурного фонду.

Співорганізатори проєкту: Громадська організація “Молодіжна агенція з адвокації ромської культури “АРКА”, Громадська організація “Арекет”, Громадська організація “Культурний ді@лог”, Благодійна організація “Благодійний Фонд “MLT Museum PLUS”, Комунальний заклад “Лисичанський міський Палац культури”, Громадська організація “Кримська проектно-освітня платформа Q-hub”.