
Дев’ятого червня у краєзнавчому музеї Лисичанська завершилася Дослідницька майстерня культурного різноманіття, під час якої вивчали інтеркультурність міста. Дослідження культурного різноманіття через проведення картування допомагає визначити проблемні питання міжкультурної взаємодії в місті та зрозуміти культурний потенціал та переваги громади.
Окрім місцевих жителів та жительок, до процесу картування долучилися випускники/ці «Майстерні молодіжної демократії» в рамках програми ЮНІСЕФ «Посилення життєстійкості та підвищення громадської активності підлітків і молоді у східній Україні». Ці всі молоді люди – активісти та активістки з Луганської області.
Олеся Архіпова,тренерка воркшопу : «Людям було дуже складно знайти позитивні історії»
Олеся Архіпова — тренерка воркшопу, зазначає, що учасники під час воркшопу ознайомилися з темою та поняттям добросусідства: «Ми разом створили карту місць, яка відображає те, як різноманіття і добросусідство може впливати на розвиток Лисичанська».
Олеся коментує проведений воркшоп, його складнощі і перемоги: «Учасники не могли визначитися з кордонами міста. Почали розбиратися, я попросила декілька людей намалювати карту міста. Зазвичай люди малюють карту швидко. Тут виникла проблема, почали сперечатися про те, які райони міста входять, а які – ні. Це було першим сигналом.
Окрім цього, людям було дуже складно знайти позитивні історії. Бо коли ти навколо себе не бачиш нічого успішного і навіть коли розповідаєш історії успіху, то люди не вірять: хіба це історія успіху? Вважаю, що цінність проекту, який ми робимо, у тому, щоб поширювати ці позитивні приклади рішень, їх створювати.
Зазвичай ми робимо картування проблеми. Це вперше, саме у цьому проекті, ми робимо акцент на позитивні сторони. Через картування дуже важливо продемонструвати саме позитив».
Один із учасників картування, член ГО «Міст 3.10» Олексій Горленко зауважив, що не може залишити карту з багатьма наліпками червоного кольору, які означають проблемні місця. Адже за час існування громадської організації вдалося чимало змінити власними силами і силами небайдужих жителів та жительок Лисичанська.
Катерина Виноградова, випускниця програми ЮНІСЕФ, студентка медичного університету, поділилася планами провести разом з однодумцями картування свого університету. Катя впевнена, що не всі, але деякі ініціативні викладачі погодяться на інноваційний метод дослідження: «Викладачів може зацікавити така ідея і вони її підтримають».
«Щодо картування в Лисичанську я зрозуміла, що це велика і дуже крута рефлексія всього міста чи певної громади. Метод картування відображає мінуси і плюси цього міста. Я зрозуміла, що у Лисичанську плюси перекривають ті мінуси і проблеми, про які я дізналася під час воркшопу.
Мене вразила взаємодія громадських активістів і небайдужих мешканців – це мотивує і захоплює!»
Упродовж двох днів, паралельно з воркшопом, команда проекту проводила зустрічі-інтерв’ю з лідерами груп, представниками релігійних, етнічних та літературних спільнот, митцями, людьми, які зацікавлені в розвитку свого міста. Загалом було проведено 15 інтерв’ю. В останній день з найцікавішими місцевими мешканцями відбулися фокус-групи.
Сергій, випускник програми ЮНІСЕФ, студент: «СТАН» – це велика родина, коли ми з’їжджаємося, то відчуваємо себе щасливими»
Сергій ділиться думками про те, що молодь приходить у цю молодіжну організацію, щоб познайомитися з багатьма цікавими людьми і коли це відбувається, то хочеться постійно підтримувати зв’язок і спілкуватися.
«На мою думку, «СТАН»–це одна велика родина, і коли ми з’їжджаємося, то відчуваємо себе щасливими.Ми не бачилися півроку і дуже класно знову зустріти знайомі обличчя. Мені “СТАН” дуже подобається тим, що постійно проводить якісь воркшопи, це як одна із складових цієї організації».
Спираючись на результати картування, активісти та жителі міста зможуть якісніше планувати діяльність проектів, аргументувати актуальність пропонованих заходів перед спонсорами чи владою.
Дослідницькі майстерні єднають громаду, створюють нові можливості для розвитку підприємництва.
Завдяки зібраним матеріалам буде створено і видано Інтеркультурний путівник, який підсилить багатокультурний імідж міста, туристичну привабливість та стане інструментом представлення міста на всеукраїнському та міжнародному рівнях.
Дослідницька майстерня культурного різноманіття в Лисичанську відбулася в рамках інноваційного проекту “Український Букет Народів — створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження”. Проект реалізується у 4 пілотних громадах Запорізької, Луганської, Полтавської та Львівської областей.
Контактні особи:
Координаторка проекту — Вашкевич Валерія +380734882044,
uabouquetofnations@gmail.com
Регіональна координатора проекту — Рясна Ганна +380950345217,
miskijpalac1972@gmail.com
Проект організовує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Українського культурного фонду.
Дослідницька майстерня культурного різноманіття в Лисичанську відбулася за підтримки ЮНІСЕФ.
Більше про проект Український Букет Народів
Фото Сашко Сімоненко