fbpx

Біляна Салаватова: Допомагати ромській громаді – мій життєвий пріоритет.

Розпочинаємо знайомити вас із друзями «СТАНу» – учасниками та учасницями проектів, тренінгів, воркшопів спрямованих на підтримання діалогу у суспільстві, популяризацію європейських цінностей, захист прав людини. Сьогодні нашою співрозмовницею стане Біляна Салаватова. Молода активістка представляє ромську громадську організацію «Амаро Кхер» у Павлограді, Дніпропетровської області. Із Біляною ми познайомились під час тренінгу «Поліфонія культурного різноманіття». 

Тренінг , нагадаємо, відбувся з 15 по 17 листопада 2016 року як частина правозахисного освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України», що координується Молодіжною організацією «СТАН» за підтримки  National Endowment for Democracy (NED). Головною подією «Поліфонії культурного різноманіття» можемо назвати тренінг-майстерню «Арт-активізм та правозахисний контекст» в рамках програми «Розуміємо права людини». Фінансову підтримку Всеукраїнської освітньої програми здійснює Уряд Канади через Міністерство міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada) за програмою «Права людини понад усе» (Human Rights First). Остання впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

«Поліфонію культурного різноманіття» супроводжували виступи лідерів арт-інституції «Тотем» та фахівців Молодіжної організації «СТАН». Учасниками стали активісти  – представники різних етнічних, культурних та соціальних категорій. У межах «Поліфонії» вони ініціювали серію мистецьких інтервенцій, дискусії про права людини та цінність культурного різноманіття. Щодо Біляни, після  участі у тренінгу, прес-секретарка «Амаро Кхер»  почала ще активніше працювати над втіленням громадських ініціатив.

Згідно з дослідженнями, представники ромської національної меншини в Україні залишаються однією з найбільш вразливих соціальних груп, яка піддається систематичній маргіналізації, стигматизації та дискримінації. Підозри до ромів з боку корінного населення нашої держави нерідко  спричиняють випадки утисків на роботі, у медобслуговуванні, навчанні. Громадська організація «Амаро Кхер» працює у напрямі  інтеграції ромських громад у широке суспільство, подолання дискримінації , підвищення культурного рівня молоді. Реалізовує освітні та культурні проекти.

У березні-квітні 2017 року організація «Амаро Кхер» провела Уроки Толерантності у школах Павлограду. Біляно, чи не могли б ви розповісти, як відбувались Уроки?

– Звісно, під час Уроків Толерантності ми знайомили учнів павлоградських шкіл із культурою ромів. Діти розпитували про національну кухню, традиційні свята, знаменитих людей ромської національності.  Я із задоволенням відповідала на ці питання. Малечі дуже сподобались Уроки, вони просили приходити ще.

Які ваші особисті враження від роботи з дітьми?

– Я дуже люблю цю роботу! Допомагати ромській громаді – мій життєвий пріоритет. Здебільшого, я працюю з дітьми. Тому, що дуже люблю дітей і хочу допомогти їм знайти свій шлях у житті. Я намагаюсь показати їм, що освіта важлива для подальшого розвитку та працезабезпечення людини.

Чим займається організація «Амаро Кхер»?

– Назва нашої організації у перекладі з ромської мови означає «Наш Дім». «Амаро Кхер» працює над вдосконаленням ромської стратегії на різних рівнях. Протягом останніх п’яти років організація займалась збереженням традицій і розвитком культури свого народу, волонтерською справою, допомогою хворим дітям, роботою зі школярами. Ми відвідували багато конференцій і форумів у різних містах України.

Біляно, Ви працюєте прес-секретарем «Амаро-Кхер». Чим займаєтесь у вільний від роботи час?

–  У вільний  час, займаюсь улюбленою справою – співами і танцями. Ми з моєю сестрою Оксаною виступаємо разом і вже встигли стати відомим вокальним дуетом. Крім того, я вчу дітей танцювати… не тільки ромські танці, але й ті до яких, розумієте, тягне ромів: іспанські, східні танці.

Майже пів року тому представники «Амаро Кхер», зокрема й дует «Бахталє», взяли участь в одному з тренінгів «СТАНу»

– Восени 2016-о ми побували на тренінгу «Поліфонія культурного різноманіття».  Його проводили із 15 по 18 листопада. Раніше ми читали про роботу «СТАНу» в соцмережах, бачили які вони активні, але в тренінгу взяли участь уперше.  Це був цікавий досвід, будемо раді співпрацювати й надалі. Ми знаємо, в Івано-Франківську є ромське населення, якому необхідна допомога. Будемо раді приїхати і спільно пошукати рішення проблем.

У 2017 році Міжнародний день ромів в організації «Амаро Кхер» відзначали дещо по-особливому. Розкажіть, чому

– У Міжнародний день ромів, 8 квітня, ромська організація «Амаро Кхер» відсвяткувала ще одну важливу дату – свій 5-річний ювілей. Ми отримали приголомшливу кількість привітань з різних міст та країн. Ромську спільноту Павлограда привітали Ромський міжнародний конгрес  із Сум, «Ізраііль Алаби» з Іспанії, «Права жінок та гендерна рівність» з Дніпра. А «Рада національних спільнот» із Мелітополя надіслала колективне вітання від німців, євреїв, білорусів, поляків та інших національностей.

Маємо нагоду долучитись до привітань! Тож, які маєте плани на майбутнє?

– Сподіваємось, вже незабаром в центрі  «Амаро Кхер» відкриється ромська школа, де я продовжу викладати. Ціль проведення таких уроків в освітніх закладах Павлоградської області: ознайомлення дітей з ромською культурою, традиціями, залучення до освітнього процесу ромських дітей.