fbpx

Хроніка подій суботи, 28 жовтня – дня, коли заблокували офіс “СТАНу”

З  вечора суботи  в медіапросторі  Івано-Франківська (від постів окремих людей у Facebook до публікацій ЗМІ) розповсюджуть матеріали про подію, що сталася в суботу близько 17-ї години біля будівлі, де розташований офіс ГО «Молодіжна організація «СТАН». Фактично, група молодиків заблокувала вхід до робочого приміщення активістці «СТАНу». Юнаки у спортивному одязі відмовились представитись, проте наполегливо просили зустрічі з лідером організації. Пізніше стало відомо, що люди, котрі перекрили вхід та погрожували зірвати захід запланований на вечір є представниками ГО «Карпатська січ». Зараз свої дії вони називають «акцією» або «пікетом». Аби прояснити, що насправді відбулось ми підготували хроніку подій того дня.  

Близько 14-ї години. В офісі ГО «Молодіжна організація «СТАН» проходить зустріч зі школярами 11-15 років – пілотний захід проекту «Активістське дитинство». Підліткам розповідають про Києво-Могилянську академію як приклад якісної вищої освіти в Україні. Метою зустрічі, повідомоляє голова правління ГО «МО «СТАН» Ярослав Мінкін, є активізувати молодь шкільного віку. «Часто ця молодь позбавлена батьківської уваги. У деяких батьки закордоном, тож вони живуть із сестрами, братами, бабусями, дідусями.  – говорить Ярослав Мінкін – Діти пили чай, включались у розмову про освіту, намагались відповісти на питання, для чого їм це потрібно. Бо зараз межа мрій для багатьох – це спортивний коледж який знаходиться неподалік».

Близько 16:30.  В офіс приходить членкиня організації «СТАН» Ольга Олейніченко. Починає приготування «Африканської вечірки» до одного з заходів в межах програми «Івано-франківська інтеркультурна лабораторія імені посла Стівенса», що вже місяць триває в Івано-Франківську. На події мають бути присутні представники та представниці 7-и країн світу з Європи, Азії, Африки та Америки. Усі вони учасники та учасниці програми, завдання якої надавати правову допомогу студент(к)ам, протистояти дискримінації та сприяти культурному різноманіттю в Івано-Франківську.

16:54. Організаційна менеджера «СТАНу» Олеся Архіпова надсилає повідомлення у чат організації, що не може потрапити до офісу, бо під офісом на учсників(ць) ГО СТАН чекає група невідомих юнаків біля під’їзду будівлі, у якій він розташований (вул. Ленкавського 4-А).

«Я вже підходила до під’їзду, коли у мій бік почали рухатись ці люди. Один з них запитав, чи я пам’ятаю  їх, натякаючи на нашу зустріч під час одного з заходів у «Домі» (ГО «Д.О.М.48.24» –  громадська організація, співзасновницею якої є Олеся Архіпова – прим.ред.). Того разу він представився членом організації «Карпатська січ». Молодики говорили, що хочуть зустрітися з Ярославом Мінкіним. Я зателефонувала Ярославу, він запропонував домовитись про зустріч у публічному просторі,та ми запропонували час і місце. Але ці люди,близько 20 хлопців, переважно в чорному одязі та капюшонах, що дуже налякало мене, сказали, що хочуть зустрітися тут і зараз» – згадує Олеся Архіпова. Потім громадській активістці показують фото колишніх діячів «СТАНу» (які нині не мають зв’язків з організацією) звинувачують Олесю та її колег в сепаратизмі, розбещенні неповнолітніх та інших протизаконних діях. Погрожують зірвати захід запланований вечір. Доки триває розмова О. Архіпової підходять старші чоловіки, вітаються «Слава Україні», активістка відповідає: «Героям слава!».

«У певний момент я відчула глузливі інтонтонації. Їхній посил був: «Ми воювали в АТО, а ви що зробили для України?». Це була помилка вважати, що ми спілкуємось на рівних. Почала розповідати про громадянську освіту, що впроваджує «CТАН», чим займаюсь особисто я. Коли сазала про тата, який загинув на війні, почали сміятись, мовляв, якщо воював, тільки за «ДНР».­­­ Після цих слів я почала плакати і перестала чути, що кажуть. Чула тільки голос того, хто стояв поруч зі мною, він казав: дивиться дивиться, вона маніпулює нами»- розповідає Олеся.

Близько 17-ї години. Ярослав Мінкін телефонує в поліцію.«Чому ми думали, що є небезпека (не тільки для член(-ів/кинь) організації, а й для ширшого кола людей – прим. ред.)? На наш захід мали прийти представники кількох країн:Німеччини, Сполучених Штатів, Гани, Камеруну. Оскільки люди, щоговорили з Олесею, належать до такої організації як «Карпатська січ», на банері якої нацистська свастика і напис про білу расу, ми мали серйозні причини хвилюватися за безпеку гостей» – Пояснює голова правління ГО «МО «СТАН» .

Як тільки Я. Мінкіну вдається викликати поліцію, активістка Ольга Олейніченко спускається підтримати колегу, якій перекрили вхід. Ольга Олейніченко розповідає:  «Серед фото, які вони показували, я не побачила жодного знімку з подій, які організовує «СТАН» зараз. Вони переконували, що намагались із нами зв’язатись. Я відповіла, що особисто адмініструю сторінку «СТАНу» у Facebook і не бачила жодного повідомлення від них».

За кілька хвилин під’їжджає поліція. Представниць організації «СТАН» дивує, як по дружньому поліцейські вітаються з людьми, які блокують під’їзд. Поліціянтка піднімається в офіс «СТАНу» разом з Ольгою Олейніченко та Олесею Архіповою.

Ярослав Мінкін висловлює обурення:«На питання Олесі, чи можна написати заяву на місці, поліцейська сказала, що ні, це не в її компетенції. Сказала, ви можете завтра піти в відділок і написати заяву на невідомих осіб. Абсурдність ситуації полягає ще в тому, що коли я спитав поліцейську, чи вона перевірила документи у цих людей, вона сказала, що ні,бо вона їх і так знає. Я почав знімати розмову з нею на відео, майже відразу переслав запис у Нову поліцію» . Коли поліцейська повертається вдруге, вона приймає заяву від постраждалої.

17:00. Завершується захід за участі школярів, але підлітки не можуть вийти з офісу, через потенційну небезпеку. Аби дітям нічого не загрожувало вони лишатимуться в там ще кілька годин, доки їх не заберуть батьки.

Після 17:30. До «СТАНу» підходять  перші гості «Африканської вечірки». Серед них Іван Бойчук, який згодом розповість, що перекинувся словами з радикально налаштованими молодими людьми, котрі зібралися під під’їздом. Далі піднявся в офіс. Побачивши, що в приміщенні діти, задля їхньої безпеки вирішив спуститись на двір, спробувати поговорити з юнаками та поліцією, власними силами залагодити ситуацію.

Молодики на дворі спочатку розпитують Івана, чим займається «СТАН», як проходять вечірки, потім діляться своєю інформацією про організацію та її лідера. Святослав Кондрат говорить від імені «Карпатської січі»  посилаючись на джерела в інтернеті, втім не конкретизуючи, які саме джерела має на увазі.

Близько 18-ї години. Ситуацію  вдається залагодити. Молодики, які стояли під будинком, починають розходитись. В офісі ГО «МО «СТАН» починається «Африканська вечірка»

Того ж вечора активісти «Карпатської січі» починають поширювати у соціальних мережах пости, в яких звинувачують організацію «СТАН» у сепаратизмі, наводячи як докази факти з біографії діячів, котрі вийшли з організації ще в 2014 році та викривлену інформацію про голову правління ГО «МО «СТАН» Ярослава Мінкіна. Наступного дня  «Карпатська січ» (Carpathian Sich IF) публікує відео з обурливою назвою «Брехня Олесі Архіпової»  – уривок з розмови з О. Архіповою.

Цієї середи 1 листопада, об 11:00, у прес-центрі «Галка» ГО «Молодіжна організація «СТАН» організовує прес-конференцію, щоб у публічному просторі дати відповідь на звинувачення, розповісти про напрями нашої діяльності, цілі та цінності організації. Ми запрошуємо представник(-ів/ць) медіа та громадськості для вирішення суперечливих питань відкрито і публічно.