
Криза, спричинена поширенням вірусу COVID-19, негативно вплинула на громадський сектор України. Організації зіштовхнулися з багатьма викликами: від різкої зміни у форматі діяльності до повного закриття проєктів, а відтак і втрати фінансування. Переважно продовжили працювати лише ті, хто зміг адаптуватися до нових умов, у попередні роки працював системно та мав певний запас міцності, щоб пережити місяці турбулентності. Для ГО “Молодіжна організація “СТАН” це теж був непростий період. Але завдяки інституційній підтримці IM Swedish Development Partner команда може планувати свою діяльність, аби і надалі підтримувати демократичні цінності, втілювати найрізноманітніші проєкти, підсилюючи низові ініціативи та активних громадян, зокрема, з вразливих та маргіналізованих груп. А також займатися залученням молоді для глобальних змін.
Одним з пріоритетних напрямків співпраці СТАНу та IM Swedish Development Partner передбачене підвищення організаційної спроможності через розробку стратегії організації на 2021-2023 роки.
Цей процес вже триває, попередньо відбулась виїзна стратегічна сесія поблизу острова Бірючий на березі Азовського моря. Завдяки такій локації команда змогла не лише плідно попрацювати над етапами розробки стратегії, а й відновити свої сили. Тим більше, що для організації це місце є знаковим. У 2017 році тут відбувся Трансформаційний кемп після якого деякі учасники стали частиною організації.
Такий формат, коли робота поєднується з відпочинком, досить ефективний та потрібний.
За словами Ірини Каць, яка фасилітує процес стратегічного планування, зазвичай в громадських організаціях об’єднуються люди, які є пасіонаріями, горять і хочуть працювати, вкладають всю душу, щоб допомагати іншим. І дуже часто лідери і лідерки в своїх намаганнях досягти цілей забувають про себе.
“Ретрит дуже потрібен саме громадським діячам і діячкам для того, щоб зупинитися, сфокусуватися на своїх цілях, які відповідають їхнім ціннісним орієнтирам. А якщо це команда, то ще й з нею звірити годинники, відчути ціннісну платформу, натхнення, гармонію в собі і далі йти до своєї мети. А те, що що стосується стратегії, то це дуже важливо робити тому, що організації в своєму розвитку переживають різні етапи і важливо їх фіксувати”, – каже експертка.
Вона також зауважує, що кожен етап передбачає певний алгоритм дій, переосмислення і професіоналізацію.
“Якщо говорити про “Молодіжну організацію “СТАН” в цьому стратріті, то він був на тому етапі, що вистрибнув у своєму розвитку. Команда відчула вигорання і потреби професіоналізуватися, систематизуватися, систематизувати свої напрацювання, вибудувати певні політики і алгоритми взаємодії на більш професійному рівні. І саме тому для команди це було важливо”, – підкреслює Ірина Каць.
За її словами, для того, щоб напрацювати чіткий план організаційного розвитку і вийти на професійний рівень та зменшити стресове навантаження на команду, важливо продовжувати стратегування.
“Стратегування – постійний процес і важливо ніколи недооцінювати його тому, що ми живемо в дуже динамічному світі і він дуже швидкий. Зараз неможливо спланувати свою діяльність на 5 років і слідувати цим цілям і цьому операційному плану. Відбуваються постійні зміни, виклики, тому потрібне управління цими змінами і перегляд своїх стратегічних цілей”, – радить фасилітаторка.
Крім розробки стратегії, команда взялась за напрацювання
операційного плану, підвищення кваліфікації організації, розробку плану по керуванню ризиками, інструкцій для стажерів, програму стажування для підготовки майбутніх членів та членкинь команди та розробку комунікаційної стратегії.
Також ведеться робота з розробки фандрайзингового і фінансового плану на 2021-2023 роки. Передбачається, що буде впроваджуватись і новий алгоритм розробки проєктів та написання грантових заявок.
Що стосується зовнішньої діяльності, то вже зовсім скоро – 15 вересня розпочинається загальноукраїнський Тиждень солідарних дій до Дня Миру 2020 в Україні.
Відбудеться він під гаслом “Людська гідність – найвища цінність”. Доєднатися до нього зможуть всі бажаючі, аби разом з організаторами закцентувати на важливості захисту прав людини, підтримці правозахисників та підвищення у суспільстві рівня поваги до людського життя та гідності.
Окрім того, що ця ініціатива підтримується в рамках проєкту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії вона підсилена і за рахунок співпраці СТАНу з INDIVIDUELL MÄNNISKOHJÄLP SWEDISH DEVELOPMENT PARTNER.
Також завдяки підтримці шведських партнерів протягом трьох місяців в Житомирській, Івано-Франківській, Львівській та Луганській областях в межах ініціативи “Освітня траєкторія: розвиток системи освіти у післякризовий період” досліджуватимуть, які нові рішення в освіті допоможуть врахувати і задовольнити освітні потреби молоді.
Це дослідження сприятиме удосконаленню системи освіти у післякризовий період для розвитку лідерства та підприємництва молоді, збільшення освітніх можливостей та шансів у сфері працевлаштування. Передбачається, що це сприятиме співробітництву, мультикультурному розумінню, толерантності, фундаментальним цінностям, і, зокрема, кращому розумінню Європейського Союзу та його діяльності у регіоні.
Ця Ініціатива реалізовуватиметься Громадською організацією “Молодіжна організація “СТАН” у партнерстві з Національною молодіжною радою України, підлітковою ініціативою «Дубль N», громадською організацією «Наші візії», «Асоціацією об’єднаних мистецтв», «Інвенторс» та освітнім простором «Невгамовні» в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейською Комісією.
Але це не все над чим працює організація. Вже зовсім скоро розпочнеться довготривалий проєкт для STEM молоді зі всієї України та планується діяльність у 2021 році.
“Якщо говорити про цей рік, то вже з жовтня наша команда розпочинає річний проєкт “Youth Energy” за підтримки Energy Security Project (ESP), Implemented by Tetra Tech, USAID Contractor. А на наступний рік вже подано низку заявок на конкурс Єврокомісії у партнерстві з Bellingcat, Zaborona media, KyivPride, Chernihiv educational human rights house та іншими та знаними інституціями”, – розповідає голова правління ГО “Молодіжна організація “СТАН” Ярослав Мінкін.