fbpx

Лідерство в час, коли все летить шкереберть. Перший онлайн тренінг для ВЕТЕРАНІВ_ОК ТА АКТИВІСТІВ_ОК

Громадська організація “СТАН” розпочала десятиденний онлайн-марафон із проектного менеджменту, маркетингу та особистого розвитку для активних ветеранів_ок, їхніх родин, громадських діячів_ок та волонтерів_ок, котрі працюють з військовими.

До вашої уваги пропонуємо матеріал з першого тренінгу на тему “Лідерство, коли все летить шкереберть.”

Наш мінливий світ ще стрімкіше змінився через пандемію коронавірусу.  Для пояснення того, що відбувається зараз з людством, в кінці 20 століття американські військові ввели в ужиток абревіатуру VUCA, де кожна з букв охоплює цілий спектр  явищ.

Volatility – Нестабільність. 

З глобальною конкуренцією, бурхливими фінансовими ринками, економічними спадами та діджитал революцією бізнес-ринки стають дедалі хаотичними. Нестабільність вимагає швидкої адаптації, а також співпраці та участі.

Uncertainty – Невизначеність

Означає неможливість побачити та передбачити майбутнє та перспективи у бізнесі. Невизначеність розмиває можливості прийняття рішень, спричиняючи затримки в проектах та стратегічному плануванні.

Complexity – Складність

Сьогоднішні організації стикаються з багатогранними бізнес-проблемами, що складаються з взаємозалежних змінних, що одночасно впливають на певні ситуації. 

Ambiguity – Неоднозначність

Зараз існує більш ніж одне значення умов, які спричиняють неправильне трактування ситуації.

Коли зміни були поступовими, лідери могли навчитися готуватися до них та керувати ними, використовуючи свій минулий досвід або дотримуючись певних усталених правил. Однак тепер характер і швидкість змін стали постійною характеристикою і лідерам доводиться бути більш гнучкими. 

Говорячи далі  про лідерство, будемо відштовхуватися від концепції, що лідерство це статус і навичка.

Серед важливих навичок лідера має бути здатність впливати на на думку, емоції, та дії. Але комунікуючи з іншими, потрібно пам’ятати про призму (“ріг”) через яку людина бачить світ.

Також лідер має бути гнучким. Гнучкість – це наш попередній досвід чи ресурс який ми маємо. Візьміть до уваги, що він може бути тягарем, який тягне до низу і не дозволяє дивитися гнучко на речі.

Що необхідно знати для гнучкості: 

  • Ресурси є,  вони просто змінили своє місцезнаходження.
  • Паркан не навколо нас, він в нашій голові.
  • Хочеш мати щось нове, роби те, що ще не робив.
  • Співпраця – важливий ресурс.

Крім цього лідерство це і відповідальність за прийняття рішень. Пам’ятайте, що відповідальність завжди є, вона народжується разом з будь-яким процесом. Якщо її ніхто не бере, то вона на когось падає.

Для лідера дуже важливо мислити відкрито. Ось три кроки, які допоможуть вам це зробити:

  • Зрозуміти на якій позиції стоїте ви.
  • Зрозуміти на якій позиції стоїть ваш опонент.
  • Спробувати подивитись на ситуацію його очима.

Якщо розглядати поняття лідер, як статус, то потрібно враховувати, що:

  • Ранги є і їх потрібно усвідомлювати в будь-якій ситуації.
  • Людям характерно вибирати свій низький ранг.
  • Усвідомлення високо рангу веде до цілісності та дійсного лідерства.

Лідер – в час змін. Основні характеристики:

  • Впливає;
  • Гнучкий;
  • Відповідальний;
  • Відкрито мислить;
  • Веде за собою;

Також лідерам для утримання своїх позицій важливо знати про парадигми і процеси у зміні систем цінностей. Це дуже добре демонструє теорія Клера Грейвза “Спіральної динаміка”.

Це своєрідна класифікація домінуючих типів мислення як окремої особистості, так і соціальної культури будь-якого масштабу: від сім’ї до конгломерату з сотнею тисяч співробітників. На думку вченого і його послідовників, мислення людини розвивається і трансформується з одного збалансованого стану в інше. Парадигми і системи цінностей змінюються не хаотично, а відповідно до прописаних правил. Розвиток кожного попереднього стану — завжди основа для наступного. 

Згідно з теорією всього існує 8 парадигм. Всі вони зручно розподілені послідовниками Грейвза на кольори: бежевий, фіолетовий, червоний, синій, помаранчевий, зелений, жовтий і бірюзовий. Парадигми прописані саме в такій послідовності у вигляді рівнів від нульового до сьомого. Кожній парадигмі притаманні свої якості і особливості. І при цьому вони ідеально проектуються на влаштування як окремих комун, великих компаній і навіть цілих націй!

Поради від учасників зумінару після роботи в групах, що потрібно робити для того, щоб залишатися лідерами:

  1. Покращуємо діджитальні навички

  2. Навчаємо цього інших членів громади



  3. Робимо дослідження ситуації (зідзвон з друзями, аналіз ініціатив в інших організаціях, читаємо сайти донорів та міжнародні структури)

  4. Відновлюємо слабки зв’язки з іншими регіонами, країнами


  5. Долучаємося до глобальных дій/онлайн акцій/флешмобів для того, щоб бути об’єднаними в суспільство

  6. Знижуємо рівень агресії/напруги/конфронтації/пошуку винних

  7. Досягаємо психоемоційного здоров’я/балансу (власного та близького середовища).
  8. Досліджуємо актуальні потреби громади.
  9. Ділимось із громадою та здобуваємо вміння та навички.
  10. Працюємо над згуртуванням громади для того, щоб люди об’єднувались над вирішенням проблем.
  11. Працюємо з темою відповідальності (для кооперації над вирішенням проблем).

Корисні посилання:

ПЛАН ЕКСТРЕНОГО РЕАГУВАННЯ З ПОДОЛАННЯ ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ COVID-19

https://www.humanitarianresponse.info/sites/www.humanitarianresponse.info/files/documents/files/ukraine_2020_humanitarian_response_plan_for_the_covid-19_pandemic_ua.pdf

Зумінар відбувся у межах проекту “Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей”, який впроваджує Міжнародна організація з міграції та реалізує у Львівській області Молодіжна організація “СТАН” за фінансової підтримки Європейського Союзу.