
Близько 20 ветеранів АТО/ООС та члени їх родин пройшли тренінг з недискримінації та побудови діалогу. Понад вони півроку працюють над проект, який допоможе розвитку їхньої громади. Тепер ветерани отримали можливість підсилити свої проекти складовою недискримінації.
Учора відбувся тренінг з недискримінації для ветеранів АТО/ООС та членів їхніх родин.Разом із тренерами Ярославом Мінкіним та Андрієм Фармугою учасники освітньої події розглянули поняття людської гідності та як воно закріплене у міжнародних документах. Вони також обговорили різницю між стереотипами, упередженнями й дискримінацією та інструменти протидії цим явищам.
“Сьогодні наша цільова аудиторія це ветерани, їхні родини, робітники соціальних служб, переселенці та активісти. Вони всі разом говорять про недискримінацію, — розповідає правозахисник Ярослав Мінкін. — Є багато неприйняття в суспільстві ветеранів АТО/ООС. Їхня дискримінація пов’язана з їхнім щоденним життям, працевлаштуванням, із тим, що держава не виконує свої обов’язки. Як цьому протидіяти? Об’єднуватись, об’єднувати навколо себе інших, вимагати ефективної роботи держави”.
Ветеран АТО Роман Гадяк ділиться враженнями:
“Тема мене зацікавила. До сьогодні не знав, що для атовців існує 21 пільга. Із дискримінацією зіштовхувався, але раніше не знав, що порушуються мої права. Ставився до цього як просто до несправедливості. Коли я повернувся з АТО, потрапив в аварію. Мене привезли швидка в районну лікарню, але там сказали, що краще їхати в госпіталь, тому що районній лікарні держава не платить за атовців”.
Директор львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Світлана Ткачук каже, що ветерани з якими вона працює нерідко зіштовхуються з упередженим ставленням:
“Побутує така думка, що ветеран, який повертається з війни, психологічно нестійкий. Він не завжди може себе адекватно поводити, відповідати за слова і вчинки. Так, інколи це має місце, але у більшості випадків це лише упередження. Боротися із таким прикрим фактом можна від протилежного, створюючи позитивний образ ветерана”.
Зараз львівські ветерани працюють над проектом, що допоможе боротись із негативним ставленням в суспільстві до атовців, а також згуртує їхню громаду зсередини. Суть проекту в організації гірських походів разом з ветеранами для всіх охочих, зокрема людей з інвалідністю. Останнім ветерани допомагають за допомогою спеціального візка — жульєтки.
Тренінг відбувся у межах проекту “Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей”, який впроваджує Міжнародна організація з міграції та реалізує у Львівській області Молодіжна організація “СТАН” за фінансової підтримки Європейського Союзу.