fbpx

“Мене надихають можливості, які пропонує енергетична галузь”, – Юлія Григораш, 18 років, Івано-Франківськ, студентка спеціальності “Інженерія відновлюваної енергетики”


Іноді доводиться чути, що енергетика — це нібито “не жіноча справа”. Юлія Григораш, студентка Івано-Франківського національного університету нафти та газу, власним прикладом спростовує подібні стереотипи. Минулого року вона вступила на інноваційну спеціальність “Інженерія відновлюваної енергетики”. Юлія розповідає, що, попри високу конкуренцію серед абітурієнтів, прийняла рішення подавати документи до приймальної комісії відразу ж, коли дізналася про відкриття цієї навчальної програми в своєму місті. Адже майбутнє — за переходом на відновлювані джерела енергії. 

“Мене часто запитують, чи свідомо я обрала такий напрямок, і моя відповідь так. Ще зі шкільних часів цікавилася математикою, любила вивчати щось нове та презентувати проєкти. Хоча на початку навчання у виші фізика, електротехніка здавалися мені страшнішими, ніж атомна війна, згодом я зрозуміла, що якщо вивчати певну дисципліну поступово, то можна зрозуміти її суть та надалі лише розширювати свої знання. Так, я єдина дівчина в групі, проте не вбачаю в цьому проблеми, адже мої одногрупники-хлопці – розумні та ввічливі, завжди раді підтримати. Я вважаю, що в будь-якій галузі співпраця жінок і чоловіків є запорукою успіху: вони доповнюють одні одних і разом здатні пропонувати нестандартні ідеї для втілення”. 

Вже під час першого року навчання Юлія отримала можливість слухати лекції викладачів провідних профільних вишів України, Угорщини, Румунії та Словаччини, а також безпосередньо спілкуватися з професіоналами-практиками  у сфері ВДЕ. Паралельно з інтенсивним навчанням в університеті студентка встигла взяла участь у кількох ініціативах, що стосувалися енергетики: від наукових конференцій до майстер-класів із проєктного менеджменту. Вона була приємно здивована кількістю і якістю освітніх програм, спрямованих на залучення дівчат до технічних галузей:

“Завдяки таким проєктам, як “Молода енергія ХХІ століття” (організатори СТАН), “Rising stars in energy” (організатори Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» з ініціативою “Дівчата STEM”), я дізналася більше про ті напрямки в енергетиці, де я б могла себе реалізувати й поспілкувалася з іншими дівчатами, які також обрали подібний фах. Для мене це стало відкриттям. До того я мислила стереотипами і вважала, що лише чоловіки можуть бути успішними в енергетиці. Саме з таких заходів я черпаю натхнення та переконуюсь, що в енергетичній галузі знайдеться місце для всіх мотивованих спеціалістів і спеціалісток”.

Незважаючи на те, що Юлія лише починає свій професійний шлях, в її “активі” вже є досягнення, якими можна пишатися: організація власних освітніх заходів для учнів франківської гімназії, здобуття статусу амбасадорки енергетичної сфери та навіть виступи на місцевому телебаченні! Студентка свідома того, що значущість її професії буде лише зростати:

“Інженерія відновлюваної енергетики це перспективна спеціальність, що дає можливість працювати в цілком новому напрямі. Екологічний стан нашої планети не є стабільним. Постійні катаклізми, забруднення навколишнього середовища пластиком та іншими фабричними відходами, вимирання рідкісних видів тварин і рослин, кліматичні аномалії це ті негативні аспекти, які ми маємо подолати в майбутньому. Я обрала дану спеціальність, бо вважаю, що саме прогрес у сфері відновлюваної енергетики є ключем до вирішення глобальних проблем людства. Разом з тим, треба розуміти, що спеціаліст, який зможе вирахувати ефективність застосування тієї чи іншої технології, підготувати відповідний проєкт та надати якісну консультацію щодо встановлення та використання певного обладнання (до прикладу, сонячної панелі чи теплового насосу), точно буде затребуваним на ринку праці”. 

У травні цього року Юлія долучилася до лідерської програми “Rising stars in energy”, організованої Центром «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ). Програма мала на меті  ознайомити дівчат віком від семи до 18 років зі сферою енергетики, зацікавити їх у вивченні та дослідженні енергетичних процесів, заохотити обирати відповідні спеціальності, працювати та розвиватись у цій сфері. Дівчата з різних куточків України (Київ, Харків, Івано-Франківськ, Маріуполь, Одеса, Нетішин, Бровари) стали активними учасницями майстер-класів з менеджменту, дизайн-мислення, гендерної рівності, пітчингу та комунікації проєктів у соціальних медіа; спілкувалися з представниками провідних енергетичних компаній України, Жіночого енергетичного клубу України; проводили зустрічі зі школярами та школярками. І найголовніше — розробили власні проєкти, спрямовані на те, щоб зацікавити дівчат шкільного віку енергетикою. Юлія ділиться планами на рік щодо використання  отриманих навичок вже у власній освітній діяльності:

“Протягом 2021 року планую провести чотири лекції на теми “Енергетика” і “Енергоефективність” для дітей віком семи-восьми та 10-12 років, розробити готові матеріали у формі презентацій та відео для вчителів Української гімназії №1 у Івано-Франківську на теми про енергетику, гендерну рівність і професійну орієнтацію, організувати конференцію “Перспектива кар’єрного зростання в галузі енергетики” для дівчат віком 16-18 років, а також висвітлювати кожен етап виконання проєкту на онлайн-платформі Facebook”.

Через 10 років Юлія бачить себе менеджеркою з енергоефективності, яка впроваджує в Україні комплексні рішення щодо енергозбереження та адаптує для наших потреб найкращі світові практики. Проте вона не збирається полишати просвітницьку діяльність, адже підготовка наступних поколінь спеціалістів — запорука сталого розвитку країни.

Мене вражає, — говорить Юлія, — що діти починаючи з молодшого шкільного віку в більшості випадків вже добре обізнані з сучасними енергетичними технологіями і навіть знають принципи роботи деяких приладів. Майбутнє світу пов’язане з відновлюваною енергетикою, і наступне покоління буде сприймати за належне використання технологій, заснованих на відновлюваних джерелах енергії”.

В умовах структурної реформи енергетичної сфери ринок праці потребуватиме з кожним роком все більше компетентних фахівців. Юля переконана, що в її професії достатньо перспективних напрямів, аби кожен і кожна змогли реалізувати себе в одному з них. Розмаїття можливостей отримати грант, стипендію або взяти участь у студентському обміні зростає, і така  тенденція, на думку дівчини, додатково мотивує молодь вступати на технічні спеціальності.

“Моя порада молодим людям, що хочуть розвиватися в цій галузі це в першу чергу не боятися вивчати щось нове та пам’ятати про свої бажання та таланти. У нашій сфері є місце навіть креативу, і працівник, який пропонуватиме нестандартні підходи до вирішення проблем, завжди буде цінною частиною будь-якої команди. Особисто мені дуже багато дає відвідування  публічних заходів, адже під час знайомства з новими людьми можна отримати відповіді на запитання, які тебе давно цікавили, і поділитися власним досвідом”. 

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ) та грантової ініціативи «Молода енергія», що реалізується Молодіжною організацією «СТАН». Погляди авторів не обов’язково відображають позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Фото підпис з особистого архіву Юлії Григораш