
Під час Майстерні молодіжної демократії для активних громадян з Луганської області, яка відбулася в Жмеринці, були презентовані кращі практики впливу молоді на прийняття політичних рішень в Україні та Європі. Крім цього, майстерня стала складовою Фестивалю партисипативної демократії, в межах якого відбулися освітні майстерні, лекції, панельні дискусії, живі бібліотеки та міжкультурні вечірки.
Майстерня в Жмеринці стала третім навчальним візитом для луганської молоді. Як і під час попередніх майстерень, що відбулися в Івано-Франківську та Тернополі, організатори ставили за мету продемонструвати якумога більше прикладів успішної співпраці громади, бізнесу та влади.
З самого початку для кращого розуміння, як за принципами дійсної демократії може функціонувати громада, для учасиків/ць організували навчальний модуль щоб роз’яснити поняття: цінність людини, гуманізм та недискримінація.
А для розуміння інструментів впливу молоді на прийняття рішень були запропоновані місцеві приклади. Про один з таких можна було почути під час зустрічі з представниками/цями ГО УС «Асоціація юних жмеринчан» в арт-просторі «Квартіра», який створений власними силами організації та діє на базі КЗ «Жмеринський центр позашкільної роботи». Керівниця Тетяна Шевченко та голова ГО Аліна Паламарчук детально розповіли, у який спосіб їм вдалося організувати арт-простір та які події в ньому відбуваються.
У форматі “живої бібліотеки” відбулася зустріч з представниками Жмеринської міської ради. Вони розповідали про свої напрямки роботи та у який спосіб співпрацюють з громадою міста і який результат це дає.
Зустріч з міським головою Анатолієм Кушніром та його заступником Костянтином Тимунем відбулася у форматі “гарячого стільця”. Всі охочі змогли задавати будь-які питання, що стосувалися їх компетенції.
Неабиякі емоції в учасників/ць викликала гра, яка була запропонована організаторами. Її суть полягала в спробі розробки стратегії міста, включаючи інтереси різних соціальних груп.
За легендою, місто Z мало прийняти свою стратегію розвитку. Є 8 груп які зацікавленні бути включеними в прийняття її, враховуючи саме їх інтереси:
– Органи влади на чолі з мером міста та представниками великого
бізнесу в місті;
– Представники громадських активістів в владі ( депутати першої
каденції);
– Молодь шкільного віку;
– Молодь старша за шкільний вік, що не виїхала з міста на навчання чи повернулась після отримання дипломів (16-30);
– Молода ромська спільнота;
– Група досвідчених активістів приближених до влади;
– Середній бізнес;
– Спілка “Національний рух”.
Головною причиною непорозуміння став старий завод в центрі міста, що є комунальною власністю. На нього кожна група має своє бачення, вектор розвитку, прозорість прийняття рішень в місті, залучення інвестицій та використання бюджетних грошей.
Результатом гри мала стати написана і погоджена усіма групами стратегія міста. За правилами голосувати мали тільки депутати, підписувати стратегію мер, а громадськість контролювати процес.
Таким чином, кожен і кожна змогли долучитися на різних етапах створення стратегії і “приміряти” на себе роль представників та представниць різних соціальних груп або місцевих чиновників та бізнесменів.
За відгуками учасників/ць це допомогло їм краще зрозуміти процес прийняття рішень та їх реалізацію, зважаючи на інтереси місцевої громади.
Окремо був організований модуль з адвокації проектів. Таким чином луганська молодь дізналась як успішно впроваджувати власні ініціативи в життя.
Дуже цікавою та змістовною була подорож до Вінниці, де окрім екскурсії вечірнім містом, для учасників/ць була організована зустріч з представниками та представницями місцевих молодіжних організацій.
Єлизавета Лагно, голова “Молодіжне об’єднання “Студентське Братство Вінниччини”, розповідала про внутрішню структуру організації та про особливості проектів і пошки ресурсів для їх реалізації. Заступник по зовнішній політиці Олег Єфименко розповідав про важливість налагодженої роботи з масмедіа та про те, як зробити організацію більш відомою.
“Студентське Братство Вінниччини” входить в спілку громадських організацій Вінниці “Місто змістів”. Під час зустрічі від спілки виступала членкиня Координаційної ради Валентина Ткачук. Вона розповіла, про те, на яких засадах працює спілка і що стало поштовхом для її створення.
Фінальним завданням для учасників/ць стала розробка власних проектів соціальної дії “від молоді для молоді”. Працючи над ними, вони змогли застосувати усі знання здобутні під час майстерні.
Майстерня молодіжної демократії відбулася в рамках програми ЮНІСЕФ “Посилення життєстійкості та підвищення громадської активності підлітків і молоді у східній Україні”, яка впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).
Відгуки про майстерню:
Валерія, Старобільськ
Я голова консультативно-дорадчого органу, який створений при нашій ОТГ. Раніше мені було важко працювати, бо я не знала конкретних механізмів роботи. А під час цієї Майстерні мені дуже змістовно пояснили ті речі, якими раніше апелювати не могла. Коли я приїду додому і ми понесемо свої заяви з проектами на розгляд, нам вже просто так їх не повернуть. Ми вже будемо намагатися казати, що це наше право і ми маємо так робити.
Ще мені дуже сподобався модуль, де йшлося про адвокацію проектів. Я раніше не володіла такими знаннями. Я дізналась про етапи адвокації і цей досвід дуже корисний для мене. Я переконана, що у майбутньому буду його використовувати.
Сергій, Сєвєродонецьк
Я навчаюсь в Луганському державному медичному університеті у місті Рубіжному. Познайомився зі Станом через свою подругу, яка порекомендувала взяти участь у цій Майстерні. Я дуже радий, що всі обставини склались так, що я сюди потрапив. Я отримав тут дуже багато знань та практичних навичок. Зокрема, що не потрібно боятися спілкуватися з владою, адже ми всі рівні.
Я перебуваю в студентському парламенті нашого університету і я впевнений на всі 100 відсотків, що ця майстерня дала мені такі знання, які я зможу застосувати як активіст. Переконаний, що це допоможе в спілкуванні з ректоратом і зі студентами. І, головне, тепер я знаю, як просувати власні проекти та втілювати їх в життя.
Доки відбувалась майстерня у Жмеринці, місцеві журналісти встигли поспілкуватись з організаторами та учасниками. Детальніше про це у матеріалі Від Луганська – до Прикарпаття: з якою метою до Жмеринки приїхала делегація молоді.
Як відбувались попередні візити читайте тут:
У ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ МОЛОДЬ З ЛУГАНЩИНИ ВЧИЛАСЯ, ЯК АКТИВІЗОВУВАТИ ГРОМАДУ