
Ми вважаємо дії людей у військовій формі, які перешкоджали проведенню фестивалю “Муза непокірних”, а також дії поліції, що відпочатку не вжила достатніх заходів, неприпустимими.
Першого травня у Москві агресивно налаштовані люди – серед яких були бойовики ЛНР та ДНР – намагались зірвати мистецький фестиваль “Муза непокірних” ( “Муза непокорных”). Натовп заблокував усі входи і виходи фестивального приміщення, де перебували організатор(к)и культурної події, зокрема, активістка й радниця “СТАНу”, кураторка міжнародних мистецьких проектів Олександра Орлова.
Олександра зв’язалася з нашою організацією і розповіла про події того
– За кілька днів до фестивалю в мережі з’явилися погрози, що збереться група, яка не дасть його
Дійсно, у Фейсбуці та інших соціальних мережах поширювалися заклики прийти до Сахаровського центру (місце проведення фестивалю) й “провести профілактичну бесіду” з організатор(к)ами. У цих постах митцям і митчиням закидали “український екстремізм” й популяризацію одностатевих стосунків. Окрім образ на адресу культурних діяч(ів/ок) була поширена неправдива інформація, що у події візьме участь український художник Сергій Захаров “з антиросійською та антиденеерівською позицією”, чиї роботи виставлялись у Сахоровському центрі.
Беспосередньо у день фестивалю, приблизно за годину до його відкриття, натовп з людей у камуфляжі та людей в “казачьей” формі вже чекав біля дверей центру. Тим часом, у приміщенні розвішували роботи художни(ків/ць). Олександра Орлова поділилася з деталями того, що відбувалось всередині будівлі:
– Я була всередині, коли почався переполох. Учасники й учасниці фестивалю, ті, які знаходились ближче до дверей, схвильовано зойкали. З їхніх слів я зрозуміла, що ззовні стоять агресивно налаштовані чоловіки. Двері у зал зачинили зсередини, говорили, що на вулиці бійка. У двері хтось сильно молотив. Задній вихід теж був зачинений. Мені здавалося, що ми в пастці… Через деякий час Олег Еланчик (громадянський журналіст ) з мобільного почав трансляцію того, що відбувалося за дверима. В приміщенні був ноутбук та інтернет. Ми дивилися трансляцію в реальному часі. Почуття мала змішані: з одного боку той факт, що ми побачили, хто зовні, що їх не так багато, вони без біт, заспокоював, але ефект від відео був досить сильним і неприємним. Я бачила поліцію в кадрі, але вона поводилася обережно.
На відео О. Еланчика видно, що поліцейських біля Сахоровського центру дуже мало (2-3 людини) і їхня присутність зовсім не стримує агресивно налаштованих військових. Бачачи це, люди всередині будівлі вирішили викликати наряд поліції, аби нарешті взяти ситуацію під контроль.
– Коли поліції стало більше, серед тих, хто був на вулиці зросло занепокоєння. Я бачила, що люди в мілітарі-одязі, хтось був і в папахах, беруться за лікті і встають в оточення, а поліція їм не перешкоджає.(Згадала, як ОМОН розбивав “ланцюг” з наших із дівчатами- ми просто трималися за руки – під час акції на 8-го березня).
Потім, за словами Олександри, поліція почала діяти активніше, відтиснула натовп й кілька представників правоохоронних органів зайшли до приміщення. Разом з ними зайшов один із тих, хто стояв під дверима. Поліціянт, що був із камерою, відзняв експозицію, його ж самого організатор(к)ам заходу знімати заборонили. Із запізненням на дві години фестиваль таки розпочався й надалі пройшов без провокацій.
Таким чином, щорічний міжнародний фестиваль “Муза нескорених” відбувся вже вшосте. У 2018 його дивізом стало “Сміливе мистецтво” (BRAVE ART). Цим гаслом організатор(к)и фестивалю задекларували свою мету збирати навколо себе людей, здатних думати і творити вільно, без остраху, навіть якщо вони живуть в авторитарній країні, де вільне вираження поглядів може бути небезпечним. Молодіжна організація “СТАН” висловлює підтримку організатор(к)ам “Музи нескорених” у просуванні ідей депократії у суспільній та культурній площині.