fbpx

“Мрію та дію у напрямку досягнення основної мети – енергограмотне суспільство, енергоефективна економіка, енергонезалежна Україна”, – Юлія Усенко, 37 років, Київ. Співзасновниця та голова ГО “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”


“Енергетика – це не лише про ланцюжок технічних засобів, які дозволяють вмикати електроприлади щодня. Це стратегічна галузь, від стану якої залежать економіка та незалежність нашої країни”, – говорить Юлія Усенко, спеціалістка в царині енергетичного реформування, голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку. Динамічний характер енергетичного сектору, його вирішальний вплив на розвиток економіки і стан навколишнього середовища вимагають від експертів сфери узгодження інтересів різних сторін і ефективної роботи з громадською думкою.

Просування енергетичної грамотності – головний напрям діяльності Усенко з 2017 року. У своїх проєктах вона пояснює суспільству важливість реформ у енергетиці, а також надає експертну оцінку тенденціям на енергетичному ринку. Юлія вміє говорити з людьми просто про складне, адже, за власним зізнанням, ніколи не припиняє вчитися:

“Під час освітніх заходів досить часто мені доводиться бути учасницею дискусій, які зводяться до тез співрозмовників про невиправдано високу ціну енергоносіїв для українців. Складно спонукати споживачів визначати основні чинники здорожчання енергії в Україні, розбиратися в технічних та ринкових питаннях. Коментарі про свій досвід участі в різних проєктах іноді можуть змістити акценти дискусії та призвести до викривлень суті і маніпуляцій. Тому в першу чергу я намагаюся відчути рівень підготовки аудиторії до теми”.

Професійний шлях Юлії почався з роботи енергетика на залізниці. В шкільні роки вона не думала, що зрештою опиниться в технічній галузі. На відміну від багатьох колег, дівчина не мала в родинному колі вихідців із цих професій. 

“Більше того, вчителі завжди підкреслювали мою схильність до гуманітарних наук, а також особливо творчу натуру. Але вони, напевно, не помітили моєї любові до фізики, адже  були здивовані, коли після дев’яти класів школи я подала документи до Київського електромеханічного технікуму та продовжила навчання за спеціальністю “Електропостачання залізниць”. Я  не шкодую про своє рішення: під час навчання мій хист до інженерних наук та творчі здібності значно розкрилися”. 

Наступним етапом стало продовження освіти в дніпровському університеті залізничного транспорту, по завершенні якого дівчина на вісім років поринула в електричне господарство “Укрзалізниці”. Одним із головних її завдань під час роботи була реалізація амбітної програми електрифікації державного підприємства. Впоравшись із цим, Усенко вирішила присвятити свою подальшу кар’єру консалтингу та експертній підтримці модернізації енергетичної сфери України. Зокрема – переходу на відновлювані джерела енергії. В 2015 році Юлія долучилася до експертної спільноти “Реанімаційний пакет реформ”, а також створила власну громадську організацію “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”, не припиняючи разом з тим практичну роботу в галузі консалтингу та енергетичної інженерії.

“Набуті досвід і практика дозволили долучатися до реформ на рівні законодавчих ініціатив, а також розвивати власні проєкти щодо просування енергетичної реформи. Відтоді переконана, що енергетика – це вже моє професійне покликання. У своїй діяльності я вільна робити те, що насправді приносить задоволення і водночас має суспільну цінність, і це мене захоплює найбільше. Я можу поєднувати знання і набутий досвід у різних проєктах, до прикладу: будівництво електростанції, розробка законодавчої ініціативи для вдосконалення ринкових правил, інформаційно-роз’яснювальна робота з громадськістю та журналістами в частині висвітлення реформ в енергетиці. Треба сказати, що робота з людьми – найважча”.

Така інтенсивна і багатовекторна діяльність потребує не лише відповідної компетенції, але й стабільно високого рівня особистої мотивації. Тому, впроваджуючи тривалий та соціально відповідальний проєкт, важливо знайти собі потужне джерело натхнення. Для Юлії цю роль виконує так звана “робота в полях” – виїзди на енергетичні об’єкти, з якими на робочому місці вона працює переважно в “паперовому вигляді”. Усенко розповідає, що найбільша втіха – спостерігати, як проєкти з купи розрахунків, оцінок і дозвільних документів перетворюються на успішно введені в експлуатацію потужності. Наприклад, на власні очі побачити, як нова станція починає генерувати енергію з біогазу для об’єднаної енергосистеми України.

“Я відчуваю власний внесок у зроблену справу. Якщо час від часу робота з людьми та паперами виснажує, то такі відрядження швидко відновлюють сили та повертають бажання творити далі. А молодим людям, які ще у роздумах або щойно розпочали свій професійний шлях на енергетичній ниві, можу порадити таке: 

  • цінуйте перевагу енергетики: ця галузь постійно розвивається пліч-о-пліч з викликами сучасності, тому тут завжди цікаво тим, хто прагне опановувати нові знання та технології;
  • будьте творчими та винахідливими, тут це потрібно, не дивлячись на технічність професії;
  • шукайте підтримки тих фахівців, які вам імпонують за цінностями, та здатні ділитися знаннями й досвідом;
  • напрацюйте звичку ставити запитання стосовно роботи, яка вам незрозуміла чи викликає сумніви щодо способів виконання; від уточнень може залежати не просто якість вашої роботи, а загальний результат усієї галузі, адже все взаємопов’язано;
  • будуйте плани професійних досягнень незалежно від статі та віку: у сучасній енергетиці немає місця для стереотипів!”

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ) та грантової ініціативи «Молода енергія», що реалізується Молодіжною організацією «СТАН». Погляди авторів не обов’язково відображають позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Фото з особистого архіву Юлії Усенко