fbpx

“Ми навчаємо енергоефективності і популяризуємо ВДЕ щоб зберегти природу”, – Ілля Єременко. 32 роки, Рівне, експерт з енергетики ГО “Екоклуб”


Близько восьми років рівнянин Ілля Єременко пропрацював у громадській організації “Екоклуб”, яка опікується захистом навколишнього середовища. Екологія та енергетика тісно пов’язані. Саме у реформуванні енергетичної галузі, зокрема переході на відновлювані джерела енергії, криється ключ до стримування глобального потепління — найбільшої загрози, з якою зустрілося людство в XXI ст. Ілля не приховує стурбованості: 

“В усьому світі енергетика — це та галузь, яка найбільше шкодить довкіллю. Я не вважаю себе енергетиком за професією, я — громадський активіст у сфері захисту навколишнього середовища. Але шлях до його захисту лежить через енергетику”. 

Ще під час навчання в університеті Ілля, як майбутній менеджер, зацікавився питаннями енергозбереження і навіть виступив з доповіддю на цю тему на студентській конференції. Наукова керівниця порадила Єременку звернутися до студентської ініціативи в сфері захисту довкілля, що працювала над популяризацією екологічної свідомості в університеті. Так Ілля потрапив до ГО “Екоклуб”, колектив і природоохоронна місія якого стали для нього джерелом натхнення.

“Першим моїм завданням, — згадує Ілля, — було порівняти енергоефективність бюджетних установ Маневицького району Волинської області на основі статистики. Далі трапився проєкт з утеплення вікон, антиядерні тури містами 30 кілометрової зони навколо АЕС України, різні просвітницькі заходи. Потім почалася «кліматична сторінка», коли я став головою Української кліматичної мережі. Ми коментували національну кліматичну політику в сфері енергетики та пропонували свої рішення”.

Молодого еколога захопила можливість працювати та спілкуватися з широким колом людей задля просування природоохоронних цінностей. Ілля долучився до моніторингу енергоефективності бюджетних установ і відразу ж зіткнувся з проблемою браку відповідальності у споживанні енергії в державному секторі. Виявилося, що більшість міст має заклади, які використовують у два-три рази більше енергії, ніж це допускається законодавчо встановленими нормативами. 

В умовах проголошеного Україною курсу на розвиток “зеленої енергетики” і скорочення викидів парникових газів, особливе значення має прихід у владу достатньо мотивованих і екологічно свідомих людей. 

“Я радію бачити, як учасники наших заходів розвиваються і стають депутатами, співробітниками міністерств, або отримують роботу в міжнародних організаціях. Громадська діяльність в будь-якій сфері формує альтернативну думку до офіційної позиції органів влади та інтересів бізнесу. Без громадськості інтереси частини суспільства, яка не вміє заявити про свої потреби, лишалися б не врахованими”. 

Найбільшим своїм успіхом у площині організації громадської дискусії довкола питання про збереження довкілля Ілля називає форум «Кліматичні амбіції міст», що відбувся в листопаді 2019. Активіст розповідає, що захід зібрав представників 44 населених пунктів, включно з сімома діючими мерами. 

Відомо, однак, що інтенсивна змінотворча робота в суспільстві завжди пов’язана з неабияким напруженням. В більшості випадків система чинить опір новаціям, а активісти, які роками “лупають цю скалу”, стикаються з небезпекою так званого вигорання — втрати індивідуальної мотивації і розчарування у своїй справі. Ілля радить зважено ставитися до власної діяльності, адже для того, щоб не вигорати, треба не дозволяти роботі поглинути твоє життя цілком. Навіть якщо ти присвячуєш його такій важливій справі, як порятунок природи:

“Як мінімум, слід приділяти достатньо часу відпочинку, стосункам з людьми, сну та хобі. Щоб людина жила “не роботою єдиною”. Баланс в житті залежить від розуміння і можливості задовольняти свої потреби, що, своєю чергою, залежить від попереднього життєвого досвіду, і дитинства зокрема. Люди часто вигорають, ніби роблять висновки, але потім повторюють власні помилки”.

На початку 2020 року Ілля вирішив, що настав час рухатися далі, залишив кадрову посаду в “Екозахисті” і став експертом-фрілансером. Сьогодні він продовжує підтримувати організацію, долучаючись до окремих її ініціатив, а також надає консультативні послуги для інших суб’єктів українського  громадського сектору і міжнародних партнерів.

Один з найцікавіших проєктів Іллі — розробка навчальної настільної гри про енергетику разом з Молодіжною організацією СТАН за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ). Унікальна гра створюється в першу чергу для молоді віком від 14 років. Ідея полягає не лише в тому, щоби зацікавити людей енергетичною сферою, але й розвинути нестандартне  мислення. Гра може використовуватися як у навчальних закладах, так і на тренінгах із підвищення компетентності фахівців у сфері енергетики. 

“Я говорю з різними людьми, які займаються енергетикою у дуже відмінних ролях: хтось теж в громадському секторі, хтось – в консалтингу, енергоаудиторстві, розробці енергетичної політики… Намагаюся зібрати якомога більше думок про те, що важливо пояснити суспільству про сектор енергетики в першу чергу, та як зробити це цікаво. Сподіваюся, принаймні частина нашої цільової аудиторії захоче пограти у гру, коли вона буде готова”.

Разом з Іллєю до розробки гри залучені команда проєкту та учасниці ініціативи “Молода енергія нові навички для майбутніх спеціалістів енергетичної сфери”, що впроваджується СТАНом за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ). Мета ініціативи  —  сформувати у молодих спеціалістів і спеціалісток  енергетичної галузі, студентів і студенток, а також технічно обдарованих підлітків навички, необхідні для успішного працевлаштування у сфері енергетики. 

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ) та грантової ініціативи «Молода енергія», що реалізується Молодіжною організацією «СТАН». Погляди авторів не обов’язково відображають позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Фото з особистого архіву Іллі Єременко