fbpx

«ПОГІМ говорить расизм»: ковалівсько-берлінське дослідження й обговорення проблеми

У Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації, 21 березня, в Полтавській обласній гімназії-інтернаті імені Макаренка провели дискусію «ПОГІМ говорить про расизм» за участі перформера Антона Романова та співачки Мар’ям Абдулмалік. Обговоренню передувало дослідження, що знають про расизм учні обласної гімназії та в однієї з берлінських шкіл.

Акція націлена зіставити уявлення про расизм підлітків в Україні та Західній Європі, заповнити простір незнання та нерозуміння через безпосереднє спілкування із людиною, котра відчула на собі расистські дії.Захід в обласній гімназії організувала Єлизавета Івіна – випускниця освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України».

Відправною точкою для дискусії стали результати анкетування проведеного напередодні.Учнів гімназії у селі Ковалівка, Полтавської області, попросили заповнити анкету «Що таке расизм?». На аналогічні запитання раніше відповіли їхні однолітки у берлінській гімназії Max-Plank-Gymnasium. Результати опитування було оголошено  у день дискусії. Відповідно до них, 90% ковалівських гімназистів,котрі заповнили анкету, знають значення слова «расизм». Однак, лише п’ята частина може його пояснити. Серед берлінських учнів 87, 5% знають значення слова, три чверті підлітків вичерпно його пояснюють. Таким чином німецькі підлітки мають більш усвідомлене знання про проблему.

Третина ковалівських учнів та майже 40% німецьких відповіли,що знають, як боротися з расизмом. Найпопулярнішими способами, на думку підлітків, є: толерантне ставлення до людей, покращення правового захисту, проведення акцій та лекцій, створення соціальної реклами,.

У рамках Європейського тижня проти расизму активісти влаштували ковалівським тинейджерам зустріч із перформером Антоном Романовим та співачкою Мар’ям Абдулмалік. Мар’ям  з дитинства потерпала від образ через колір шкіри. Цього року вона долучилася до проекту «Життя у твоєму кольорі» присвяченого ідеї рівності й толерантності в суспільстві, автором якого є Антон Романов.

«Ми намагалися якомога більше  розповісти про проблему расової дискримінації учням, проводили цікаві тематичні ігри, спілкувались у форматі «живої бібліотеки» із нашою гостею Мар’ям. Вони були вражені розповідями гості, наприкінці заходу обмінялися контактами з нею та сфотографувалися на пам’ять.» – розповідає Єлизавета Івіна.

Дискусія «ПОГІМ говорить про расизм» як частина освітньої ініціативи «Говоримо про расизм» була одним з проектів  реалізованих в рамках Європейського тижня проти расизму. В Україні заходи на підтримку європейських цінностей пройшли у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Полтавській, Харківській та Хмельницькій областях.

За організацію Європейського тижня проти расизму взялися випускники і випускниці освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України», ініційованого Молодіжною організацією СТАН за підтримки National Endowment for Democracy. У межах освітнього проекту був проведений воркшоп «Синергійний вибух», під час якого учасники розробили п’ять міжрегіональних проектів. Просвітницькі, спортивні та мистецькі ініціативи розробили активісти з різними етнічними, культурними та соціальними ідентичностями. Серед них внутрішньо переміщені особи, LGBTQI, правозахисники з Донбасу і Криму, люди старшого шкільного та студентського віку.

Протягом Європейського тижня проти расизму також  відбулись інтернет- флешмоб «Red card against racism», міжкультурний вечір  «МіжДруж» (Луцьк), щорічний турнір «Футбол Проти Расизму»  (Івано-Франківськ),  був втілений проект  «Життя в твоєму кольорі» у п’яти містах України, та низка інших ініціатив.