fbpx

Понад 10 проектів на підтримку розмаїття. Про результати проекту “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті”

У травні 2019 Молодіжна організація “СТАН” почала реалізовувати проект “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті”, спрямований на розвиток плюралізму та культурного розмаїття у Прикарпатському регіоні. У межах проекту впродовж усього літа й на початку осені проводились освітні програми з тем “Молодь та освіта”, “Мистецтво та культура”, “Медіа та інформаційні війни”, “Соціальне підприємництво. Навчання за цими програмами пройшли понад 80 активних мешканців Івано-Франківської та Львівської області. 

Учасники та учасниці проекту розвинули у собі лідерські навички, зрозуміли, як шукати партнерів та будувати мережу, поглибили знання про права людини. Вони також навчились ефективно поширювати цінності розмаїття за допомогою низових ініціатив у сфері освіти, культури медіа та бізнесу. Крім того, частина з них здійснили візити у Харків, Кременчуг, Херсон та Мелітополь, щоб дослідити найуспішніші активістські практики та адаптувати їх до Прикарпатського контексту.  

На основі цього досвіду амбасадори й амбасадорки розмаїття реалізували більше десятка міні-проектів, метою яких був розвиток плюралізму й культурного розмаїття у Прикарпатті, а також підсилення незахищених суспільних груп. Деякі з цих ініціатив були втілені різними командами, однак мали спільну тему, як то міжкультурний діалог, плюралізм та інклюзія вразливих груп, підсилення підлітків, протидія булінгу, екосвідомість. Це може свідчити про суспільний запит на подібні теми й про те, що прикарпатські активіст(к)и готові з ними працювати. У нашому лонгріді ви знайдете інформацію про всі міні-проекти амбасадорів, їхню мету, результати та соціальний вплив. 

МІЖКУЛЬТУРНИЙ ДІАЛОГ

Арт-розвідка “Етнічне розмаїття Прикарпаття”

“Етнічне розмаїття Прикарпаття” – це проект, мета якого дослідити національні меншини Прикарпаття та показати їхню роль у розвитку залучених міст. Команда проекту провела дослідження, де проживали представники національних меншин у Калуші, Коломиї та Івано-Франківську. Вони розпочали серію інтерв’ю з представниками національних меншин, поспілкувавшись із головами єврейської громади в Коломиї та в Івано-Франківському регіоні. На основі отриманих даних було створено артбук та створено низку медіа-матеріалів. Завдяки цьому вдалось привернути увагу до національного та етнічного розмаїття, яке було у Прикарпатському регіоні в минулому та актуалізувати тему міжкультурного діалогу сьогодні.  Авторки та реалізаторки проекту: Анастасія Дражник, Марина Сєдова, Марта Ониськів, Соломія Зінець-Мацишин. Співавтор ідеї: Андрій Ольховський.

Ucity2

Ucity2 – це молодіжна ініціатива, створена щоб інтегрувати іноземців_ок у життя Івано-Франківська. У межах цього міні-проекту відбулось 3 публічні події, серед них міні-лекція Еріка Фейна про глобалізацію, вечір настільних ігор та фінальна нетворк-зустріч іноземних студентів_ок із громадськими активіст(к)ами міста. Команді Ucity2 вдалось залучити у ролі експерта волонтера Корпусу Миру, випускника Єльського університету Еріка Фейна. Також ініціатива налагодила співпрацю з Парламентом міжнародних студентів Івано-Франківського університету нафти і газу, міжнародною недержавною організацією AIESEC, Студентським простором Paragraph. Організатор(к)и проекту: Влад Авруцький, Іван Рибчук, Вікторія Богдан, Олександра Фоміна, Богдан Дівнич, Ксенія Подсудієська.

ПЛЮРАЛІЗМ ТА ІНКЛЮЗІЯ

Модель Львівської міської ради. Демократія – це розмаїття

Модель Львівської Міської Ради – це проект “Студентського братства Львівщини”, що має на меті мотивувати молодь із різних соціальних груп до участі у розвитку міста та громади. У межах проекту “Студентське братство Львівщини” провело гру-симуляцію Львівської міської ради для 34 учасників та учасниць, серед яких були ветерани АТО, внутрішньо-переміщені особи, люди з інвалідністю. Завдяки грі молоді люди мали можливість побачити і відчути, як працюють інструменти демократії, дізнатись більше про те, як відбуваються пленарні засідання, як працюють фракції та комісії міської ради. Проект також сприяв налагодженню діалогу між активною молоддю, громадськими активіст(к)ами та депутат(к)ами міської ради. До події залучили керівника у сфері виборів та місцевого самоврядування Громадської мережі ОПОРА Тараса Радя, координаторку програми “Атестація” (моніторинг роботи депутатів ЛМР) Анжеліку Зозулю, координаторку проекту “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті” Юлію Сінькевич, народного депутата Ярослава Рущишина, голову бюджетної комісії ЛМР Вікторію Довжик, депутата ЛМР Ігоря Дяковича та депутатку ЛМР Юлію Гвоздович.

Спецпроект «У СТАНі толерантності»

Цей спецпроект медіа-порталу “Глуzд” спрямований на боротьбу з дискримінацією вразливих суспільних груп. Безхатьки, ЛГБТ-спільнота та люди з інвалідністю – це тільки частина дискримінованих верств населення, які досліджувались у межах проекту. Журналісти “Глуzду” провели серію інтерв’ю з представниками_цями деяких із цих верств (безхатьками та ЛГБТ-людьми) й створили низку матеріалів, що привертають увагу до цієї теми. Також у межах проекту відбулось обговорення опублікованих матеріалів з аудиторією “Глуzду” у форматі Talks.

Сніданок довіри в Саду різноманіття

Проект “Сніданок довіри в Саду різноманіття” спрямований на розвиток громади Стрия через підсилення пердставників_ць вразливих груп, які живуть у ній. До події були залучені діти з ментальними порушеннями, педагоги, представниці_ки громадських організацій та медіа. Разом із учасниками та учасницями події організатор(к)и висадили сад калин і магнолій. Після висаджування дерев відбувся майстер-клас з розпису пряників. Завершилось майстер-клас спільною трапезою. “Сніданок довіри” розпочав цілий цикл інших подій, під час яких мешканці_ки і гості міста саджали магнолії. До цієї ініціативи долучилась також спільнота ветеранів АТО.

ПІДСИЛЕННЯ ПІДЛІТКІВ

Освітня нетворк-подія “Содова”

Основною ціллю нетворк-події “Содова” було розпочати формування сталої мережі активних підлітків в Івано-Франківську. Організатор(к)и події — молодіжна ініціатива “Дубль N” — провели низку інтерактивних лекцій про лідерство, емоційний інтелект, критичне мислення. У межах “Содової” також відбулась жива бібліотека з запрошеними мотиваційними спікер(к)ами. Завершальною частиною стала нетворк-вечірка із живою музикою, танцями, та іншими розвагами. До події залучили IT-інноватора та винахідника Олександра Шиманка, тренерку з емоційного інтелекту Олександру Василів, тренера з критичного мислення Ярослава Мінкіна, мандрівника і проектного менеджера Артура Дмитришина, івент-менеджера Володимира Радевича, голову ініціативи YO Романа Калушку, громадську активістку Христину Ковалишин-Сирову.

Медіа ресурс PERIOD для підлітків

PERIOD – це медіа-ресурс для підлітків у форматі інстаграм-блогу. Його мета – підвищити рівень обізнаності, самосвідомості та критичного мислення у підлітків. PERIOD розповідає актуальні новини у цікавій та доступній для тінейджерів формі. Ресурс має дописувачів не лише з Івано-Франківської, а й з Волинської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Харківської областей. Його засновником та єдиним станом на сьогодні менеджером є 14-річний Максим Солоджук. Співавторка ідеї – Анастасія П’ятниця.

“Хто ховається у Трикутнику?”

“Хто ховається у Трикутнику” – міні-проект втілений у Коломиї, що мав на меті розкрити творчого потенціал дітей і підлітків міста. Організатор(к)и ставили перед собою завдання зацікавити школярів_ок мистецтвом та сприяти їх включенню у заходи мистецько-освітньої платформи “Трикутник”, яка діє у місті. Ініціатива “Хто ховається у Трикутнику” передбачала зустріч школярів_ок з місцевою акторкою Галиною Баранкевич. Акторка поділилася професійним досвідом та мотивувала підлітків розвивати свої творчі здібності. Організатор(к)и проекту: Соломія Зінець-Мацишин, Андрій Савка, Юлія Острая, Денис Винничук. 

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ

Арт-полілог “Освіта. Автопортрет”

“Освіта. Автопортрет” – це мистецька ініціатива, що має на меті розпочати широкий полілог про освіту, залучивши до нього усіх учасників та учасниць освітнього процесу з різних суспільних прошарків. Подія у форматі арт-полілогу в Івано-Франківську проводилася вперше. Учні та учениці, вчителі_ьки, батьки в публічному просторі малювали освіту такою, як вони її бачать. Відтак, в інтерв’ю з організаторами заходу вони розповідали про проблеми в освіті, які їх турбують.Організувала мистецький полілог арт-терапевтка Святомира Возняк. До проекту також була залучена психологиня Уляна Кулічковська.

Ретрит для педагогів

Метою цієї ініціативи став розвиток софтскілів у франківських педагогів. На думку організаторок проекту, саме брак софтскілів у викладачів: лідерських навичок, інструментів роботи з групою, знань про те, як запобігти вигоранню – створюють передумови для булінгу та конфліктів між суб’єктами освітнього процесу. Під час кількаденного ретріту 10 педагогів ознайомилися зі стадіями розвитку груп за

Такменом, обговорили поняття групової динаміки, навчились дбати про гармонію свого внутрішнього стану та запобігати втгоранню, дослідили “коучинговий підхід” в освіті. Організаторки проекту: Марта Симотюк, Олена Старченко, Наталія Іванілова. До своєї ініціативи вони також залучили тренерку з критичного мислення та недискримінації Олесю Архіпову, психологинь Наталію Іваницьку, Марту Симотюк, Валерію Легку, сімейного коуча Наталію Андрусів, психотерапевтку Тетяну Колодрубську.

ЕКОСВІДОМІСТЬ

ПЕРЕ[жити]

ПЕРЕ[жити] – проект, спрямований на популяризацію апсайклінгу та раціонального споживання ресурсів. Авторками проекту стали активні підлітки Наталя Півнюк, Анастасія Загоруйко, Софія Дземан та Аня Гакал. Також до реалізації ПЕРЕ[жити] були залучені представниці_ки ЛГБТ-спільноти. Таким чином проект отримав додаткову цінність, як ініціатива, що підсилює вразливі верстви населення, показуючи їх позитивний вплив на життя громади. Крім того, ПЕРЕ[жити] підтримали дизайнер(к)и та експерт(к)и з усієї України. Серед них Сільвія Незнанская, Ілля Чіжевський, Інна Терлецька, Софія Слюсаренко, Наталя Півнюк, Соломія Бутковська, Володимир Павлюк, Анна Діхтяренко. Разом вони переробили 50 старих речей, частину з яких продали на спільній публічній події у Франківську.

Міні-фест “Творче еко-розмаїття”

Міні-фест “Творче еко-розмаїття” був організований, щоб з одного боку актуалізувати питання екосвідомості, а з іншого об’єднати мешканців міста. Також організатор(к)и ставили собі за мету дослідити культуру один одного через творчі практики. Такий перетин напрямів сприяв залученню ширшої аудиторії та діалогу про те, що об’єднує франківців_ок. Загалом фестиваль відвідали більше двохсот людей. У межах “Творчого еко-розмаїття” було організовано серію майстер-класів з виготовлення екологічно чистих виробів та переробки сміття. Наприкінці фесту його учасники та учасниці створили спільну скатертину як символ об’єднання. Організатор(к)и: Наталія Філіппська, Михайло Веклін, Мирон Мазурок, Максим Мірошник, Ірина Олексин, Людмила Різник, Андрій Волик, Ірина Максимлюк.

Проект “Амбасадори розмаїття у Прикарпатті реалізує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).