
У межах Європейського тижня проти расизму в Україні учасники воркшопу «Синергійний вибух» реалізували проект «Життя у твоєму кольорі». Із намальованим знаком рівності на обличчі Антон Романов вийшов на вулиці п’яти українських міст, аби поспілкуватися з українцями про проблеми расизму, упереджене ставлення до переселенців, біженців та людей іншого кольору шкіри.
Перформанси Романова та його співавторів мали на меті чинити супротив расизму і боротися зі стереотипами у суспільстві. Організатори намагалися з’ясувати різницю у проявах расизму на Сході і Заході України, у великих і маленьких містах.
Перший перфоманс режисер провів в Івано-Франківську з допомогою співавторки проекту «Життя у твоєму кольорі» Терези Бороденчук. Аналогічні акції відбулись у Києві, Жмеринці, Мелітополі та Полтаві. Їхніми координаторами стали співавтори проекту Олександра Войцицька (Жмеринка), Дмитро Івін (Полтава), Наталя Айзенберг (Мелітополь). Слова «Колір крові завжди червоний», «Ми з тобою однієї крові», «Ми з тобою одного кольору» Антон Романов писав власною кров’ю на аркушах розклеєних вздовж стіни знакової для кожного міста будівлі. Крім того, за умовами проекту перформер мав провести весь день, спілкуючись із місцевими мешканцями про упереджене ставлення суспільства до окремих груп людей, зокрема про расизм.
Проект «Життя у твоєму кольорі» народився під час воркшопу «Синергійний вибух», влаштованого Молодіжною організацією СТАН. За задумом авторів, татуювання хною Антону мала нанести на обличчя людина з іншим кольором шкіри. Такою людиною стала студентка Київського національного університету культури і мистецтв, співачка Мар’ям Абдулмалік. Авторка тату вирушила із перформером у подорож п’ятьма містами України .
«Цей перфоманс – доказ існування синергії у громадській сфері. Низова самоорганізація, соціально орієнтоване мистецтво та самовідданість справі роблять вашу роботу безмежно цінною для всього українського суспільства» – наголошує голова правління Молодіжної організації СТАН Ярослав Мінкін.
Тереза Бороденчук, співавторка проекту та його координатор в Івано-Франківську, зізнається, що хвилювалася, як мине подія: «Івано-Франківськ досить мале місто з трохи консервативними поглядами. Ми багато обговорювали перфоманс, де він буде проходити, коли, хто буде присутнім. Але все вийшло навіть спокійніше, ніж ми очікували».
«Провели перфоманс у символічному для полтавців місці – напіврозваленому Кадетському корпусі в центрі міста. Було людно, дехто з перехожих намагався втекти від камер – виглядало навіть кумедно. Хтось придивлявся, що той Антон робить, але не масово» – розповідає Дмитро Івін, співавтор проекту та його координатор у Полтаві.
«Що менше було місто, то більше людей підходило до мене. У всіх містах люди казали: расизму в Україні немає, і говорити про нього не треба. І що більше про те казали, то зрозуміліше ставало – це не так. Бути людиною з іншим кольором шкіри в нашій країні складно – я це відчув на власній шкірі.» – підбиває підсумки Антон Романов.
«Життя у твоєму кольорі» – одна з ініціатив реалізованих в рамках Європейського тижня проти расизму. У 2017 році в Україні заходи на підтримку європейських цінностей пройшли у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Полтавській, Харківській та Хмельницькій областях.
За організацію Європейського тижня проти расизму взялися випускники і випускниці освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України», ініційованого Молодіжною організацією СТАН за підтримки National Endowment for Democracy. У межах освітнього проекту був проведений воркшоп «Синергійний вибух», під час якого учасники розробили п’ять міжрегіональних проектів. Просвітницькі, спортивні та мистецькі ініціативи розробили активісти з різними етнічними, культурними та соціальними ідентичностями. Серед них внутрішньо переміщені особи, LGBTQI, правозахисники з Донбасу і Криму, люди старшого шкільного та студентського віку.
Протягом Європейського тижня проти расизму також відбувся інтернет-флешмоб «Red card against racism», міжкультурний вечір «МіжДруж» (Луцьк), тривав щорічний турнір «Футбол Проти Расизму» (Івано-Франківськ), була втілена освітня ініціатива «Говоримо про расизм» та низка інших ініціатив.