fbpx

У 5 містах Львівщини почали працювати над проектами, які розвиватимуть громаду та реінтегроуватимуть ветеранів конфлікту

У Львівській області відбулась перша серія тренінгів у межах проекту «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей», який  впроваджує Міжнародна організація з міграції та реалізується (у Львівській області) Молодіжною організацією “СТАН” за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Тренери побували у Львові, Дрогобичі, Червонограді, Золочеві та Новому Роздолі. У цих містах впродовж трьох днів працювали з ініціативними групами, які попередньо пройшли конкурсний відбір та отримали можливість взяти участь у проекті, який з одного боку покликаний допомогти ветеранам конфлікту після демобілізації повноцінно інтегруватися в життя своїх громад, а з іншого – об’єднати усі соціальні групи.

Навчальна програма була побудована таким чином, щоб учасників та учасниць грунтовно познайомити з інструментами  перевірки ідей на реалістичність їх втілення, відпрацювати алгоритм “від ідеї до подання заявки” та логікоструктурний підхід, навчитися картуванню проблем громади, а також визначити ідеї, що можуть лягти в основу майбутніх проектів.

“Навички та знання, яке ми всі разом опрацьовуємо під час нашого спілкування, є практично цінними незалежно від конкретної ініціативи, що зараз реалізує громада. Вироблення логічного і, що важливо, реалістичного мислення в проектній діяльності з ціннісним фундаментом – це саме те, чим ми займаємось протягом всього тренінгу. Впевнений, що все це неодноразово стане в нагоді учасникам і учасницям. Гарно складений план проекту – це вже половина успіху в будь-якій справі”, – пояснює залучений тренер, ветеран конфлікту у складі добровольчого батальйону ЗСУ “Айдар” Максим Осадчук.

Також тренери акцентували на важливості діалогу, використанні інклюзивного підходу, залученні ветеранів, ВПО та вразливих соціальних груп до життя громади.  Відповідно працювали з темами гендерно чутливого підходу та недискримінації.

Зокрема тренерка Олеся Архіпова розповіла, що для неї цінність цього проекту в тому, щоб говорити про всіх в громаді і планувати спільні дії, де кожен знайде себе. Через це програма побудована так, щоб знайти проблеми в громаді, виявити потенціал учасників проекту і знайти, як їх вміння можуть трансформувати проблему в рішення.

“Після того, як мій тато загинув, захищаючи Україну в бою, я зібрала речі і переїхала в Івано-Франківськ. З тих пір я займаюсь тим, що спочатку інтегрувалися сама, і допомагала робити це іншим переселенцям. Тепер хочу працювати з ветеранами конфлінку, бо розумію як сильно їх змінює набутий досвід і як складно повернутись додому на старе місце, якщо воно ще є. Інтеграція – це складний процес руху один до одного всіх членів громади. Як сказав наш тренер-ветеран Андрій Фармуга: “зброєю можна закінчити війну, а не побудувати мир, мир побудується діалогом і спільними діями”,  – пояснює Олеся Архіпова.

Ще одним із завдань під час навчання було звернути увагу учасників та учасниць на ті потреби, які є саме в їхніх громадах і таким чином згуртувати їх для спільної роботи, щоб це дало стійкі і якісні результати гуртування та основу для розвитку.

Адже за словами Максима Осадчука, навіть в маленьких містечках активні люди не завжди знайомі між собою. І додає, що  після демобілізації у нього виникло розуміння, що стати по-справжньому сильною та успішною країна може лише за умови побудови ефективного громадянського суспільства “знизу”.

“З огляду на це, можливість поділитись з громадами Львівщини своїми знаннями і навичками є для мене дуже цінною. Повноцінна реінтеграція учасників бойових дій з їхнім складним особистим досвідом, очевидно, стане запорукою сталого розвитку суспільства. Важливо, щоб роль ветеранів в цьому процесі була активною і творчою на всіх рівнях. Як, зрештою, і роль інших соціальних груп, що всі разом складають кожну конкретну громаду”, – пояснює Максим Осадчук.

Такої ж думки і його колега Андрій Фармуга, який також є ветераном конфлікту: “Проект дуже важливий, бо він дозволяє не фокусуватися саме на ветеранах і ізольовувати їх, а навпаки залучає ветеранів до вирішення проблем цілої громади. Крім реалізованого проекту, буде ще більший рівень довіри до ветеранів, бо вони продемонструють, що цілком готові працювати для користі громади”.

Громади, в яких проживає значна кількість ветеранів конфлікту на сході України, ще мають шанс взяти участь у проекті. Відповідно ініціативні групи, які пройдуть конкурсний відбір зможуть пройти триденне навчання, під час якого отримають необхідні вміння та навички для реалізації проектів, менторський супровід тренерів при підготовці проектної діяльності та консультування в ході їх реалізації. Крім цього, вони також отримають грантову підтримку до 12 000 євро для впровадження розроблених проектів.

Для того, щоб взяти участь у проекті, громади мають відповідати наступним критеріям:

  • кількість зареєстрованих ветеранів конфлікту на сході України становить не менше 100 осіб;
  • є ініціативна група щонайменше з 15 осіб (група обов’язково має також включати представників соціально уразливих груп, таких як ВПО, національні меншини, люди з інвалідністю та ін., а також представників різних професійних груп, місцевої влади, людей різного віку та інших активних мешканців громади); обов’язкова кількість ветеранів конфлікту на сході України у складі ініціативної групи має становити не менше ніж 50% від загальної кількості;
  • наявний попередній план та ідеї із соціальних, культурних, освітніх заходів соціального згуртування, включаючи заходи, спрямовані на захист прав ветеранів конфлікту на сході України, підтримку реінтеграції та зменшення стигматизації ветеранів;
  • є діючий об’єкт соціальної інфраструктури в комунальній власності, який надає соціальні послуги населенню та широко використовується усіма представниками громади (ветеранами, місцевими жителями, ВПО, національними меншинами та етнічними групами, людьми з інвалідністю та ін.);
  • існує потреба в професійній підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації ветеранів конфлікту на сході України, що проживають у громаді, задля подальшого розширення їхнього доступу до економічних можливостей.

Для участі необхідно заповнити заявку та надіслати на адресу: aeremina@iom.int