
30 травня 2019 року в Кременчуцькій міській художній галереї відбулася презентація проекту «Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження». Проект реалізовує Молодіжна організація «СТАН» за підтримки Українського культурного фонду в Кременчуці та ще в 3 громадах України (Лисичанськ, Мелітополь та Дрогобич). Локальний партнер проекту Громадська організація «Культурний ді@лог», Громадська організація «Молодіжна агенція з адвокації ромської культури «АРКА».
Участь у заході взяло 40 осіб, серед них: представники національних і релігійних меншин, громадських об’єднань, субкультур, громадські і культурні діячі, працівники сфери освіти, бібліотек, музеїв, виконавчих органів влади, місцеві підприємці тощо.
Ірина Каць, голова ГО «Культурний ді@лог», регіональна представниця Українського центру культурних досліджень у Полтавській, Черкаській, Кропивницькій та Харківській областях виступила модераторкою і фасилітаторкою зустрічі. Вона представила учасників і розповіла, що проект «Український Букет Народів» продовжує інтеркультурні заходи у місті Кременчук, що почалися у 2014 році під егідою Громадської організації «Культурний ді@лог» і Молодіжної організації «СТАН».
«Я відчула, наскільки вагомими були наші спільні напрацювання зі СТАНом з 2014 року. Люди різних етносів та релігій, різних професійних сфер, зустрілися, як давні друзі і партнери. Я пам’ятаю перші інтеркультурні зустрічі у Кременчуці, – говорить Ірина. – Довіра вибудовується роками, але коли вона є, абсолютно різні люди можуть почуватися гармонійно разом, цікавитися культурними особливостями один одного, бути відкритими до прийняття та сприйняття. Такі стартові умови Українського Букету у Кременчуці надихають й мотивують створювати умови для подальшої комунікації спільнот. Бачити, як народжуються спільні ідеї, як вибудовується довіра між людьми – це велике щастя. Я – щаслива!»
Валерія Вашкевич, координаторка проекту «Український Букет Народів», виступила з презентацією ініціаторів і партнерів проекту, його донора, мети і завдань. Вона також повідомила, що проект має на меті створення інтеркультурних путівників з залученням мешканців Кременчука різних соціальних, етнічних та релігійних груп. Путівник буде створено у вигляді друкованого видання та веб-сайту. Найактивніших учасників проекту запросять у Мелітополь на Фестиваль культурного різноманіття.
Валерія ділиться своїми враженнями: «На презентацію у Кременчуці прийшли представники різних спільнот. Люди з різними культурними, релігійними поглядами об‘єдналися навколо нашого проекту. Також, були різні соціальні групи, в тому числі, субкультурні. Я побачила відкритість людей, що є основою взаємодії. Я думаю, що цей потужний інтеркультурний потенціал Кременчука, ми зможемо підсилити і зміцнити. Мені було цікаво спостерігати за спілкуванням людей і їхньою взаємодією, за генерацією нових ідей на користь громаді. В цілому, я побачила і відчула запит громади на наш проект».
Роман Каць, регіональний координатор проекту «Український Букет Народів», наголосив, що учасниками проектних заходів мають бути різні люди, їх об’єднання і спільноти, а не тільки представники етнічних і релігійних меншин. Він зауважив, що завдяки реалізації проекту, Кременчук може отримати новий імпульс у процесі побудови довіри в міській громаді, а інтеркультурний путівник має включати описи історій, персоналій та інших «родзинок», які уособлюють наше місто, зроблять його туристично привабливішим і сприятимуть покращенню іміджу на всеукраїнській і міжнародній аренах.
Директорка міського Краєзнавчого музею Алла Гайшинська розповіла, що Кременчук, має старшу ніж офіційно заявлену історію. Місто зростало на околиці Ойкумени, його у всі часи творили представники різних культур і народів.
Друга частина заходу – Інтеркультурна зустріч Змінотворців була присвячена темі: “Культурне різноманіття Кременчука”.
Учасники говорили про свої очікування і бачення щодо реалізації проекту «Український Букет Народів». Зокрема, запропоновано формат наступних зустрічей Змінотворців у вигляді екскурсій Кременчуком, взаємних візитів для ознайомлення з культурою і традиціями етнічних меншин, спільних походів і пікніків за межами міста, освітні заходи для роз’яснення і промоції культурних особливостей.
Під час інтерактивних вправ, учасники пригадували інтеркультурні події 2014-2018 року й обдумували перспективи. Також вони розібралися з деякими особливостями національної інтеркультурної політики і ознайомилися з глосарієм культурного різноманіття.
Посилання на проект Український Букет Народів
Інноваційний проект «Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження» реалізується у 4 пілотних громадах Запорізької, Луганської, Полтавської та Львівської областей. Проект організовує Молодіжна організація «СТАН» за підтримки Українського культурного фонду.
Співорганізатори проекту: Громадська організація «Молодіжна агенція з адвокації ромської культури «АРКА», Громадська організація «Арекет», Громадська організація «Культурний ді@лог», Благодійна організація «Благодійний Фонд «MLT Museum PLUS», Комунальний заклад «Лисичанський міський Палац культури», Громадська організація «Кримська проектно-освітня платформа Q-hub»
Фото – Юля Антонік