fbpx

В Україна стартує проект, що підсилить інтеркультурний імідж та культурне різноманіття громад

21 травня відзначається Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку. Країни-члени зобов’язалися визнавати, захищати і активно пропагують блага, пов’язані з культурною різноманітністю, на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Проект “Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження” допоможе жителям цих громад відкрити для себе нові культури свого міста та взяти участь в унікальному для України досліджені різноманіття. Громадський сектор зможе розширити та підсилити коаліції організацій, що займаються розвитком громади та опікуються інтеркультурністю. Бізнес отримає інвестиції шляхом розвитку туристичного потенціалу.

Дрогобич, Лисичанськ, Кременчук та Мелітополь стануть пілотними містами у впровадженні проекту “Український Букет Народів”, який має об’єднати різні соціальні та етнічні групи, налагодити та підтримати культурне розмаїття, зруйнувати стереотипи в середині суспільства, забезпечити дотримання культурних прав громадян та спільнот.

Назву проекту виникла зі слів кримськотатарського громадського діяча Номана Челебіджихана: «Наше завдання – створення такої держави, як Швейцарія. Народи Криму представляють собою прекрасний букет, і для кожного народу необхідні рівні права і умови, бо нам йти пліч-о-пліч».

Особливістю проекту є використання методу картування громади культурного різноманіття, з якою учасника та учасниці проекту зможуть ознайомитись та дослідити потенціал своєї громади, а на Інтеркультурних зустрічах Змінотворців поділитися своїм досвідом культурної співпраці.

Завдяки зібраним матеріалам під час картування культурного різноманіття громади, буде видано інтеркультурний путівник, який підсилить інтеркультурний імідж міста, туристичну привабливість та стане інструментом представлення кожної громади на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Друковані інтеркультурні путівники не лише потраплять на полички бібліотек, а й з’являться в інформаційних центрах, культурних та освітніх інституціях, громадських організаціях та туристичних агенціях.

Вільний доступ до інтеркультурних путівників, результатів картування громад, медіа матеріалів, інтерв’ю та іншого контенту буде забезпечено через веб-портал “Український букет народів”. Можливість подальшого самостійного наповнення веб-порталу користувачами. Надалі веб-портал буде включати добрі практики розвитку культурного розмаїття та збереження культурної спадщини з багатьох інших громад України. Методологія створення інтеркультурних путівників буде мультиплікована.

“Наш проект надзвичайно важливий для громади Кременчука, бо, як кажуть, у нас хороші люди погано об’єднані. Різні активісти, групи, ГО тусуються вузьким колом. А заходи в межах Букету Народів дозволять організувати актуальні дискусії у широкому колі різних зацікавлених осіб. Тут і етнічні, і релігійні, і ветерани, і активісти та інші люди, яких годі десь побачити за одним столом. Добре, що проектом передбачено конкретний продукт — інтеркультурний путівник. Ми мотивуємо людей до участі у проекті так і через можливість розповісти “свою” історію, сприяти покращенню іміджу міста і його просуванню через поширення місцевих “родзинок”, щоб Кременчук став улюбленим містом різних щасливих людей” – ділиться важливістю проекту регіональний координатор в Кременчуці, Роман Каць.

Ось, що говорить регіональна координаторка в Мелітополі, Катерина Шнуренко: “Проект для нас важливий, бо його шляхом ми зможемо мелітопольцям ще раз сказати про багатонаціональність і розмаїття нашого міста. Від проекту ми чекаємо розвитку міжкультурного діалогу, об’єднання і встановлення нових зв’язків”.

“По-перше, для мене проект – це моя подяка славному Дрогобичу за ту любов, яку я і моя сім’я отримали в далекому вже 2014 році, коли ми змушені були переїхати з рідного Бахчисарая на материкову частину України. По-друге, дуже важливо те, що ідея нашого національного героя Номан Челебіджихана жива і отримала новий імпульс, завдяки нашому проекту. По-третє, для мене особисто, дуже актуальна тема культурного розмаїття України, тому що питання ідентичності, на мій погляд – це і є Право Людини на свободу”, – регіональний координатор проекту в Дрогобичі, Амет Бакіров.

“Український букет народів” – це подія, якої наше місто потребувало 27 років. Проекту стане рушійною силою для підняття важливих питань для нашої громади, а саме розвиток міжкультурного діалогу, підтримка культурного різноманіття та культурні права національних спільнот. Завдяки проекту наша громада стане повноцінно згуртованою, культурно обізнаною», – наголосила Ганна Рясна, регіональна координаторка проекту у Лисичанську.

“Дуже символічно у Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку повідомити Україну стартувати з нашим проектом. Букет народів – це видимість групи в суспільстві, це самоідентифікація та повага інших до нашої культури, це захист культурних прав. Туристи, які подорожують Україною, а також мешканці зможуть більше дізнатися про культурне розмаїття регіонів України”, – координаторка проекту Валерія Вашкевич. 

Після завершення повного циклу проекту агенти змін з числа етнічних та соціальних меншин стануть амбасадорами міжкультурного діалогу та сприятимуть налагодженню добросусідства між мешканцями та представниками різних груп.

Сила синергії культурного різноманіття в її рівноправному діалозі та повазі один до одного.

Інноваційний проект “Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження” реалізується у 4 пілотних громадах Запорізької, Луганської, Полтавської та Львівської областей. Проект організовує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Українського культурного фонду.

Співорганізатори проекту: Громадська організація “Молодіжна агенція з адвокації ромської культури “АРКА”, Громадська організація “Арекет”, Громадська організація “Культурний ді@лог”, Благодійна організація “Благодійний Фонд “MLT Museum PLUS”, Комунальний заклад “Лисичанський міський Палац культури”, Громадська організація “Кримська проектно-освітня платформа Q-hub”.

Контакти: 

  • Валерія Вашкевич, координаторка проекту +380734882044, uabouquetofnations@gmail.com;
  • Роман Каць, регіональний координатор у Кременчуці +380960964980 sonykats@gmail.com;
  • Амет Бекіров, регіональний координатор у Дрогобичі +380978875983 ngoareket@gmail.com; 
  • Ганна Рясна, регіональна координатора у Лисичанську +380950345217 miskijpalac1972@gmail.com ; 
  • Катерин Шнуренко, регіональна координатора у Мелітополі +380977272012 mltmuseumplus@gmail.com.