fbpx

Важливо працювати з людьми, цінності та цілі яких ти поділяєш

“Важливо працювати з людьми, цінності та цілі яких ти поділяєш”, – Наталія Литвин, 25 років, Рівне, координаторка коаліції “Енергетичний перехід”

Поступ в житті суспільства вимагає не лише матеріальних ресурсів, але й, перш за все, зміни способу мислення широких груп людей. Звички, сформовані десятиліттями, трансформуються найважче. Саме тому експерти одноголосно твердять, що поширення енергетичної грамотності грає в реформуванні енергетики не менш важливу роль, ніж модернізація виробничих потужностей. “Наприклад, коли ми говоримо про енергоефективні проєкти – це не тільки інфраструктурна модернізація будинку, це також і зміна звички споживання ресурсів, що в результаті відображається на сумах в платіжках за комунальні послуги, – розповідає Наталія Литвин, координаторка коаліції громадських організацій та муніципалітетів “Енергетичний перехід”. – Оптимізація використання енергоресурсів далеко не завжди є дороговартісною справою, у більшості випадків достатньо зміни повсякденної поведінки та впровадження простих заходів з енергозбереження”. 

Протягом останніх років Наталія Литвин працює над розвитком і промоцією відновлюваної енергетики в Україні. Об’єднання “Енергетичний перехід” створене у 2018 р. як спільна платформа громадських організацій і органів місцевого самоврядування, та сприяє переходу країни до відновлюваної енергетики. В сфері професійних обов’язків спеціалістки – менеджмент внутрішньої багаторівневої діяльності організації, а також комунікація з партнерами та іншими залученими сторонами:

“Цілі, які ми ставимо перед собою, стосуються держави в цілому, громад та домогосподарств. На державному рівні ми спільно з партнерами беремо участь у формуванні  порядку денного енергетичної та кліматичної політики , у якому підвищення енергоефективності у всіх секторах та розвиток ВДЕ є пріоритетами. Громадам ми допомагаємо розробляти та впроваджувати Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). Щодо домогосподарств – підвищуємо обізнаність українців, створюємо фінансові інструменти  для розвитку ВДЕ та енергофективності, боронимо інтереси власників дрібних об’єктів ВДЕ”.

Вже третій рік поспіль коаліцію “Енергетичний перехід” очолює відома в українському природоохоронному русі рівненська спільнота “Екоклуб”. Останнє десятиліття організація робить особливий наголос на питаннях енергозбереження. Наталія долучилася до “Екоклубу” як волонтерка в 2017 р., будучи студенткою спеціальності “Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування”. Ще з студентських часів дівчину найбільше цікавила оптимізація використання ресурсів задля захисту довкілля. Тема енергоефективності стала логічним наступним кроком на шляху її професійного зростання. Почати довелося відразу з практики:

“Першим моїм великим завданням як волонтерки була участь в інформаційному турі містами України під гаслом “Енергонезалежність – наша спільна справа”. Ми розповідали українцям про переваги та можливості застосування ВДЕ, необхідність підвищення енергоефективності у будинках. Демонстрували сонячний концентратор та сонячний колектор для нагріву води, виготовлені власноруч. Усі необхідні нам у роботі електроприлади на вулиці міста працювали виключно від одного джерела – сонячної панелі, розміщеної на даху мікроавтобуса. Це привертало увагу. Водночас ми збирали підписи людей за збільшення державної фінансової підтримки енергоефективних практик до мінімум 1% національного та місцевих бюджетів. До слова, в жовтні 2021 р. Верховна Рада ухвалила Закон “Про енергоефективність”, що містить вимогу передбачати щорічно не менше 1% видаткової частини державного бюджету на енергоефективні заходи”.

В січні 2020 р. Литвин зайняла посаду координаторки коаліції “Енергетичний перехід”. Це був чи не найскладніший час для української відновлюваної енергетики. Фактично протягом одного року галузь пережила кризу неплатежів, зниження “зеленого тарифу”, невиконання Урядом і енергетичним  Регулятором підписаного раніше Меморандуму з виробниками “зеленої” електроенергії.. “При цьому в ЗМІ активно поширювався негативний дискурс стосовно відновлюваної енергетики”, – згадує Наталія. Це спричинило додаткові проблеми в просуванні ВДЕ в суспільстві. На перший план в діяльності коаліції тоді вийшла просвітницька робота, а також адвокація – захист інтересів малої ВДЕ-генерації в політичному полі, зокрема через звернення до депутатів і посадовців, які приймали відповідні рішення.

“Найбільшим викликом сьогодні є те, що люди, які приймають рішення, не завжди усвідомлюють загрози. Дискусія навколо енергоефективності, енергетичного переходу, декарбонізації і викликів зміни клімату стають гучнішими. Однак, на жаль, розмов все ще значно більше, ніж реальних дій. Зі свого боку ми прагнемо на систематичній основі доносити до влади і суспільства, що підвищення енергоефективності та розумний розвиток відновлюваних джерел енергії є життєво необхідними заходами для попередження подальшого руйнування довкілля, включно зі зміною клімату. Такі дії є першочерговими для розбудови України”.

Попри те, що енергетичний перехід в нашій країні просувається повільніше, ніж потрібно, Наталія Литвин залишається оптимісткою. Підтримувати власну активістську мотивацію на високому рівні їй допомагає українське громадянське суспільство, яке, поза сумнівом, заслуговує на високу оцінку.

“Мені пощастило працювати із спроможними громадськими організаціями, які докладають зусиль, щоб змінювати ситуацію в Україні.  Вважаю великим успіхом, що громадськість все більше долучається до дискусій та використовує наявні методи впливу – звернення до профільних інституцій, участь у робочих групах, підписання петицій, кліматичні марші тощо”.

Ще один привід сподіватися на краще майбутнє – молодь. Галузь стрімко розвивається, потребуючи нових фахівців. Можна впевнено сказати: ті, хто зараз вчиться на профільних спеціальностях у вишах або лише готуються до вступу, точно не залишаться “за бортом”. Литвин рекомендує планувати траєкторію свого професійного розвитку якомога раніше:

“Треба визначитись, який із напрямків енергетики вам найбільш цікавий для вивчення, і розвиватись саме в ньому. Енергетичний сектор – це десятки галузей господарства, що досліджують і використовують енергетичні ресурси. Ваш особистий вибір здатен вплинути на розвиток сфери в цілому”.

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ) та грантової ініціативи «Молода енергія», що реалізується Молодіжною організацією «СТАН». Погляди авторів не обов’язково відображають позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів.

Фото з особистого архіву Наталії Литвин