
На чотири дні галявина біля Джуринського водоспаду на Тернопільщині перетворилася на табір для захисників демократії. Сюди приїхали активісти та активістки з усієї України, аби отримати знання та навички для застосування їх у своїй повсякденній діяльності задля розвитку громад в яких вони проживають. Також це була чудова нагода для того, аби в неформальних умовах переусвідомити зміни, що відбуваються навколо.
Головним чином табір-ретріт організовували аби дати можливість захисникам демократії поділитися своїми цінностями та поглядами, об’єднати їх задля переусвідомлення сучасних проблем в Україні та націлити на можливі шлях вирішення.
Зазначимо, що Retreat Camp «Democracy Defenders» відбувся в межах проекту «Providing dialogues and Civic Engagement», який реалізує ГО «Молодіжна організація «СТАН» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.
Кемп – перший етап програми в проекті “Діалог та активізація громадян” з підготовки пулу експертів для проведення партисипативних досліджень.
«Разом із змінами регіональної системи управління виникає потреба в переусвідомленні старих підходів та напрацюванні нових рішень під час впровадження локальних змін. Саме для цього під час табору-ретріту молоді захисники та захисниці демократії за допомогою неформальних методик заглиблювались у тему демократії для їх переусвідомлення», – пояснює координатор проекту Дмитро Кузнєцов.
Почався кемп з того, що учасники та учасниці встановили правила робочого процесу та самоорганізації життя наметового містечка. Таким чином всі змогли відразу відчути на собі дію демократії, отримавши не лише права, а й обов’язки для того, аби перебування у таборі було максимально камфорним для всіх.
Фасиліторкою та тренеркою на таборі була Олеся Архипова, яка має значний досвід у сфері громадянської освіти, активізації громадян, критичного мислення, гендерної рівності та основ прав людини. Також вона є джокеркою методики театру пригноблених. Олеся Архипова допомагала учасникам та учасницям проводити дискусії про принципи демократії, аналізувати підняті теми через ігрові методики.
Власне, завдяки одній з них, а саме «Театр образів», була досліджена проблематика шкільного самоврядування та виховання дітей, яка пізніше реалізувалась у виставу, що була продемонстрована в центрі Івано-Франківська. Героями вистави були захисники демократії, а глядачами мешканці та гості міста, що проходили неподалік місця проведення. Після стислої дискусій про підняті теми, глядачі перевтілились у героїв вистави та продемонстрували, як вони поводились б у подібних ситуаціях.
Опісля на всіх чекало підведення підсумків кемпу, коли всі змогли поділитися своїми враженнями та планами на майбутнє.
Враження учасників та учасниць кемпу-ретріту:
Влад Солоухин
Я считаю у нас получилась очень классная сценка о том, что даже если люди и говорят, что демократия есть, они не придерживаются ее принципов, и то что к школьникам иногда относятся как к детям, которые ещё ничего не могут решить в своей жизни.
Это самое шикарное место где я только был!!! И это действительно так, речка 5 шагов от лагеря, 10 шагов водопад, 2 шага прекрасный лес в котором растет много грибов, 50 шагов руины червоногородского замка, и также горы. Они были вокруг, а если пройтись за водопад и немного по лесу, то можно выйти к Днестру.
Ірина Остаф’єва
Цього року я обрала інший шлях. І на кемпі була не учасницею (коли все роблять для тебе), а волонтеркою (коли ти все робиш для інших). Хочу подякувати СТАНу, що надали таку можливість, і цього року я вже бачила трансформації у собі. Спочатку було дуже важко, а потім я зрозуміла стратегію демократії у кемпі.
Дзвінка Огородник
Де ж іще, як не під зоряним небом, слухаючи гуркіт водоспаду та шелест лісу, переосмислювати питання демократії, діалогу, рівності та взаємоповаги. Дякую СТАН \ STAN art group за ті 4 дні у стані самоспоглядання та перезавантаження. Ви настільки чудові, що просто слів нема! Дякую, дякую, дякую і ще раз дякую Olesya Arkhipova за розуміння до кожного з нас, щирість, уміння втихомирити бурю перед її початком, а ще за знайомство із форум-театром! Дякую кожному та кожній за цікаві розмови, прогулянки, нові ідеї та можливість побачити речі під іншим ракурсом!
Retreat Camp «Democracy Defenders» проводився в межах проекту «Providing dialogues and Civic Engagement», який реалізує ГО «Молодіжна організація «СТАН» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.
Навчальна програма “Посилення активної молоді як захисників демократії” спрямована на побудову мережі автономних / незалежних, горизонтальних керованих осередків / центрів молодих захисників демократії в Україні. Їхня діяльність базуватиметься на європейських / трансатлантичних цінностях, повазі до прав людини, гендерній рівності та верховенстві права. До кінця 2020 року нові захисники демократії працюватимуть у більшості регіонів України.