fbpx

Європейський тиждень проти расизму відзначили в Україні

Із 18 по 26 березня Україна разом з усім континентом відзначала Європейський тиждень проти расизму. У десяти областях відбулись заходи, що пропагували рівність між людьми, культурне розмаїття. За організацію Тижня проти расизму у восьми з них взялися випускники та випускниці освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України» .

У школах, бібліотеках, на вулиці, у кімнаті перед аматорською камерою, навіть на футбольному полі учасники освітніх та мистецьких подій виступили за європейські цінності в Україні, проти упереджень і дискримінацій.

Освітній проект «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України» був ініційований Молодіжною організацією СТАН за підтримки National Endowment for Democracy. У межах проекту відбувся воркшоп «Синергійний вибух». Люди з різними етнічними, культурними, соціальними ідентичностями, внутрішньо переміщені особи, LGBTQI, правозахисники з Донбасу і Криму, учні та студенти, скоординувавши дії, створили п’ять міжрегіональних ініціатив.

У понад десяти населених пунктах України втілили ініціативи @Ivano-Frankivsk Against Racism , «Життя в твоєму кольорі», «Говоримо про расизм», флешмоб «Red card against racism», міжкультурний вечір «МіжДруж».

Перфомансом в Івано-Франківську 18 березня розпочався проект «Життя у твоєму кольорі». Режисер Антон Романов зі знаком рівності, намальованим на обличчі, вийшов на вулиці міста поспілкуватися з городянами про упереджене ставлення в суспільстві до людей іншого кольору шкіри, біженців,переселенців.  Наступного дня перформер обговорював проблему расизму і ксенофобії вже зі Жмеринкою. Аналогічні акції відбулись у Києві, Полтаві, Мелітополі. Режисер здійснив подорож Україною разом із авторкою малюнку на його обличчі – студенткою КНУКіМ, співачкою Мар’ям Абдулмалік. Координаторами подій стали співавтори проекту Тереза Бороденчук (Івано-Франківськ) Олександра Войцицька (Жмеринка), Дмитро Івін (Полтава), Наталя Айзенберг (Мелітополь).

У Луцьку 19 березня активісти Юлія Сінкевич, Дар’я Пастушина та Дмитро Савчук провели Міжкультурний вечір «МіжДруж» за участі іноземних студентів та волонтерів Корпусу Миру. Запрошені на тренінг гості у форматі «Жива книга» розповіли, як самі ставали жертвами расових дискримінацій. Захід мав на меті з’ясувати, наскільки гостро стоїть проблема расизму в Україні, та виробити методи протидії.

У навчальних закладах двох областей реалізували освітню ініціативу «Говоримо про расизм». В одній зі шкіл Розівки, Запорізької області, учасниця воркшопу «Синергійний вибух» Поліна Літвінова влаштувала показ короткометражного кіно про расизм у світі, ініціювала низку інших просвітницьких  заходів з 21 по 26 березня.

До Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації 21 березня у Полтавській обласній гімназії-інтернаті організували тематичну дискусію. Захід відбувся з ініціативи Єлизавети Івіної. Обговоренню передувало анкетування «Що ви знаєте про расизм?», проведене серед  учнів місцевої гімназії та однієї з берлінських шкіл.

Упродовж всього Тижня тривав всеукраїнський Інтернет-флешмоб  «Red card against racism».  Зняти короткий ролик зі словами «I give red card to racism and white card to open mind!»(Я показую червону картку расизму та білу неупередженості»), таким чином привернути увагу до глобальної проблеми міг кожен охочий. Акцію підтримали іноземні студенти, громадські активісти, правозахисники, культурні діячі. Організували флешмоб випускники освітнього проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України» Катерина Семесь, Карін Дзукем (саме їй належать ключові слова), та Богдан Луцик.

У межах ініціативи @Ivano-Frankivsk Against Racism розпочався турнір «Футбол проти расизму». Ініціаторкою антирасистських футбольних матчів є активістка Ольга Олейніченко. Уже третій рік поспіль на футбольному полі зустрічаються Патрульна поліція Івано-Франківська та іноземні студенти місцевих вишів. Цього року поліціанти змагаються з командами з Нігерії, Гани, Анголи, Камеруну, арабських країн. Фінал турніру ще попереду. Спортивні змагання, на думку організаторів, дають можливість порозумітись іноземцям та українцям, встановити довіру між громадянами та поліцією.

Товариський футбольний матч також організували  в Ізюмі, Харківської області, учасники воркшопу «Синергійний вибух», активісти «Громадської ініціативи Ізюмський шлях». У спортивному поєдинку під гаслом RESPECТ (ПОВАГА), що відбувся 25 березня,  взяли участь гравці футбольних команд Ізюмського району, внутрішньо-переміщені особи з Донецька, учні, студенти, громадські діячі.