fbpx

Захисники\ці демократії презентували здобутий досвід під час досліджень у Жмеринці

Фестиваль Партисипативної Демократії, який відбувся у Жмеринці, став фіналом для випускників\ць Вищої школи лідерства та дослідження “Захисники Демократії / Democracy Defenders”. Тут  вони змогли презентувати досвід, який отримали під час попередніх майстерень у Кремінній, Івано-Франківську та під час табору-ретріту поблизу Джуринського водоспаду.

Йдеться про впровадження власних правозахисних чи соціальних проектів, застосування методів партисипативного дослідження та картування громади як одного з інструментів.

Зокрема, учасники\ці фестивалю організували для молоді Жмеринки 18 воркшопів, а також дослідили потреби місцевих мешканців.

Дослідження проводились на такі теми:

Стратегія туристичного розвитку Жмеринки

Дослідження жителів соціального гуртожитку в місті Жмеринка

Дослідження проблем пенсіонерів у Жмеринці

Крім цього дослідження впливу на життя міста молодих активістів відбулося під час візиту в арт-простір «Квартіра», який створений власними силами ГО УС «Асоціація юних жмеринчан» та діє на базі КЗ «Жмеринський центр позашкільної роботи».

У форматі “живої бібліотеки” відбулася зустріч випускників\ць Вищої школи лідерства та дослідження “Захисники Демократії / Democracy Defenders” з представниками Жмеринської міської ради. Вони розповідали про свої напрямки роботи та у який спосіб співпрацюють з громадою міста і який результат це дає.

Зустріч з міським головою Анатолієм Кушніром та його заступником Костянтином Тимунем відбулася у форматі “гарячого стільця”.

Спробували себе в інклюзивному стратегуванні випускники\ці  змогли завдяки симуляційній грі. Її суть полягала в спробі розробки стратегії міста, включаючи інтереси різних соціальних груп.

Під час подорожі до Вінниці, окрім екскурсії вечірнім містом, була організована зустріч з представниками та представницями місцевих молодіжних організацій.

Зокрема Єлизавета Лагно, голова “Молодіжне об’єднання “Студентське Братство Вінниччини”, розповідала про внутрішню структуру організації та про особливості проектів і пошуки ресурсів для їх реалізації.

А  на міжкультурних вечірках під час Фестивалю Партисипативної демократії молодь з різних регіонів України мала нагоду обмінятися досвідом та налагодити зв’язки для можливих майбутніх спільних проектів.

Загалом у фестивалі взяло участь близько 50 учасників та учасниць з різних регіонів України та  близько 400 місцевих учасників/ць, які долучалися в той чи інший спосіб.

Для цілісного розуміння проекту хочемо нагадати про попередні активності, які відбулися під час його впровадження.

Кемп-ретріт

Став першим етапом програми в проекті “Діалог та активізація громадян” з підготовки пулу експертів для проведення партисипативних досліджень.

На чотири дні галявина біля Джуринського водоспаду на Тернопільщині перетворилася на табір для захисників демократії. Сюди приїхали активісти та активістки з усієї України, аби отримати знання та навички для  застосування їх у своїй повсякденній діяльності задля розвитку громад в яких вони проживають.

Головним чином табір-ретріт організовували аби дати можливість захисникам демократії поділитися своїми цінностями та поглядами, об’єднати їх задля переусвідомлення сучасних проблем в Україні та націлити на можливі шляхи вирішення.

За словами координатора проекту Дмитра Кузнєцова, разом із змінами регіональної системи управління виникає потреба в переусвідомленні старих підходів та напрацюванні нових рішень під час впровадження локальних змін.

“Саме для цього під час табору-ретріту молоді захисники та захисниці демократії за допомогою неформальних методик заглиблювались у тему демократії для їх переусвідомлення», – пояснює Дмитро Кузнєцов.

Своїх перших випускників та випускниць Вища школа лідерства та дослідження “Democracy Defenders” отримала після майстерні, яка відбулася у Кремінній.

Тут впродовж трьох днів проводили польові дослідження громад, що постраждали від конфлікту на сході України.

Особлива увага під час майстерні була приділена тематиці конфлікту та важливості залучення громадян владою у процес прийняття рішень.

Всебічно був розглянутий метод польового дослідження  – картування. Учасникам/цям розповіли про його механізм та які результати можна отримати, а також де їх практично застосувати.

Під час одного з практичних завдань група і проводила картування,  цікавлячись думками містян про владу, запитуючи про їх бачення розвитку міста.

Досліджуючи проблематику в інтерактивний спосіб – через дію, групи, на які розділились учасники/ці, влаштували перфоманси, аналізуючи реакцію перехожих.

Соціальні дослідження та експерименти захисники/ці демократії влаштували у Івано-Франківську.

Серед слухачів другого набору були молоді соціологи, активісти, громадські діячі та студенти.

Програма під час воркшопу, як і в попередній раз, була побудована таким чином, щоб дати в більшій мірі практичні навички. Зокрема, навчити учасників та учасниць методам польових досліджень, результати яких можна було б реально використовувати.

Також під час навчальних модулів піднімались питання конфліктів та миротворчості, цінності прав людини та недискримінації.

В результаті були запропоновані презентації-звіти, які продемонстрували власні польові дослідження за методом картування, з яких можна було дізнатись думку представників громади стосовно обраної теми.

Одна з учасниць Соломія Зінець-Мацишин розповіла, що після цього воркшопу залишилась дуже задоволеною. “Я розумію, що дуже часто таке буває та, що після різних воркшопів та тренінгів є підняття мотивації, але от саме зараз я відчуваю впевненість у своїх силах, що я зможу щось корисне зробити для свого міста. Я дуже вдячна організаторам за прекрасні ідеї. Вони відгукувалися на різні потреби, і воркшоп став  для мене сильно інформативним в плані особистої і групової практики. Таким чином ми навчилися складним речам за короткий період часу”, – пояснила дівчина.

Нагадаємо, що Фестиваль Партисипативної Демократії проводився в межах проекту «Providing dialogues and Civic Engagement», який реалізує ГО «Молодіжна організація «СТАН» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy.

Навчальна програма “Посилення активної молоді як захисників демократії” спрямована на побудову мережі автономних / незалежних, горизонтальних керованих осередків / центрів молодих захисників демократії в Україні. Їхня діяльність базуватиметься на європейських / трансатлантичних цінностях, повазі до прав людини, гендерній рівності та верховенстві права.