fbpx

При слові «Буратіно» діти з Донбасу згадували не казку, а артилерійську установку, – Ярослав Мінкін

У 2014 році, ще до перших обстрілів на сході країни, з Луганська почали виїжджати члени літературного угрупування “СТАН”. Серед них був і голова «реввійськради» Ярослав Мінкін. Нині він пригадує: подальше перебування в Луганську ставало для молодих літераторів по-справжньому небезпечним. Адже вони постійно отримували від невідомих погрози й абсурдні звинувачення: чи у вживанні алкоголю та наркотиків, чи в приналежності до ЛГБТ.

Ярослав Мінкін подався з дружиною і сином до Івано-Франківська. Тут родина почувається комфортно, позаду – труднощі, які відчувають майже усі переселенці. Саме це й спонукало Ярослава провести дослідження усіх проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи (ВПО). Так в Івано-Франківську два місяці тому з’явився посібник “Чи бачили Ви Буратіно?”, і це видання – зовсім не казка. Воно розповідає про стереотипи, що заважають переселенцям соціалізуватись на новому місці. Автори посібника дослідили їх у 10 регіонах України, спираючись на запитання, які найчастіше турбують місцевих. Так у Дніпропетровську переселенців найбільше запитують: “Чому ви обрали руський мір? Чому ви не боролись?”, а в Івано-Франківську місцевих жителів непокоїть, чи правда, що переселенці зневажають українців на заході країни. У Харкові місцеві найчастіше запитують у ВПО: “Чому на Донбасі повірили в те, що Майдан – це націоналізм?”, тоді як у Києві людей найбільше тривожить – “Чому чоловіки зі сходу бояться захищати свою землю?”

Звідки беруться ці стереотипи, чи можна їх зламати, та чому посібник отримав таку дивну назву – у інтерв’ю для Укрінформу.

Текст інтерв’ю https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2044580-aroslav-minkin-poet-gromadskij-aktivist-pereselenec-zi-shodu.html